Manchester United a venit la Paris fără Pogba, Ander Herera, Valencia, Jones, Mata, Matic, Lingaard, Martial şi Alexis Sanchez! Lukaku a deschis scorul în minutul 2, profitând de o pasă neglijentă trimisă spre propria poartă a neamțului Thilo Kehrer. Bernat a eglat rapid, în minutul 12, cu o execuție facilă, după o pasă genială a lui Mbappe. O lovitură liberă de la distanță, executată slab de Marcus Rashford, avea să stea la baza golului de 2-1. Gianluigi Buffon, portarul în vârstă de 41 de ani al campioanei Franței, a respins defectuos mingea. Lukaku a profitat și de data asta.
Repriza secundă a fost spectaculoasă, cel puțin în ultimul sfert de oră, când „diavolii” au simțit presiunea timpului și au ieșit la atac. Minutele de prelungire au oferit o fază uluitoare. Un șut al lui Dalot a fost respins în corner de Kimpembe. Inițial, arbitrul a indicat colțul terenului, apoi a consulat sistemul VAR. A considerat că mâna nu era într-o poziție naturală și a acordat penalty. Rashford l-a transformat cu sânge rece și a dus-o pe United în sferturile de finală ale Ligii Campionilor. PSG a forţat golul calificării, dar Man United a rezistat pânî în minutul 90+10!
Bernat 12 / Lukaku 2, 30, Rashford 90+3p
LIVE VIDEO ONLINE STREAMING. Echipele de start la meciul PSG – MANCHESTER UNITED
PSG: Buffon – Kehrer (70 Paredes), Thiago Silva, Kimpembe, Bernat – Dani Alves (90+7 Cavani), Verratti, Marquinhos, Di Maria – Draxler (70 Meunier) – Mbappe. Antrenor: Thomas Tuchel.
Manchester United: De Gea – Lindelof, Bailly (36 Dalot), Smalling, Shaw – Young (87 Greenwood), McTominay, Fred – Pereira (80 Chong), R. Lukaku, Rashford. Antrenor: Ole Gunnar Solskjaer.