Programat iniţial pentru 4 decembrie, tradiţionalul Bal al bobocilor de la „Jean Monnet” a fost amânat, după ce o excursie la Predeal s-a transformat într-un scandal uriaş.
Inspectoratul şcolar le-a recomandat celor de la Monnet şi anularea unui eveniment sportiv, al cărui organizator era chiar profesorul de sport acuzat că a făcut sex cu o elevă.
În condiţiile în care liceul este implicat în cel mai mare scandal sexual din învăţământul românesc din ultimii ani, autorităţile şcolare au decis amânarea ambelor evenimente.
Data la care acestea vor fi reprogramate urmează să fie anunţată ulterior.