În timpul meciului, jucătorii echipei Juventus, Blaise Matuidi şi Moise Kean au fost ţinta insultelor rasiste. Aceste insulte au escaladat după ce Kean a sărbătorit golul marcat în faţa galeriei celor de la Cagliari, el fiind înconjurat apoi de coechipierii săi şi dus la centrul terenului.
De asemenea, Blaise Matuidi, extrem de nervos, a discutat cu antrenorul Massimiliano Allegri şi a arătat spre galeria celor de la Cagliari, iar apoi a vorbit cu arbitrul. Presa italiană scrie că internaţionalul francez a cerut insistent suspendarea meciului. Meciul a fost întrerupt pentru scurt timp şi crainicul stadionului a cerut fanilor să înceteze cu insultele.
Polemica a continuat şi după meci, când Leonardo Bonucci i-a reproşat coechipierului său Kean modul în care a sărbătorit golul. „Kean ştie că atunci când marchezi trebuie să sărbătoreşti cu coechiperii tăi. Ştie că lucrurile s-ar fi putut face diferit. După gol au fost scandări rasiste. Blaise le-a auzit şi a fost nervos. Cred că vina este împărţită. Moise nu ar fi trebuit să reacţioneze aşa„, a declarat Bonucci.