La Craiova, limitatoarele de viteză au fost montate după trecerile de pietoni. Unii şoferi sunt obligaţi să reducă viteza înainte de trecere, iar alţii după.
„E un lucru oltenesc. N-are niciun rost, să filmeze televiziunile, să râdeţi. E pus fără cap. E o investiţie prostească”, spun şoferii.
Cei care au indicat locul pentru montarea limitatoarelor de viteză sunt poliţiştii. N-au însă şi o explicaţie logică pentru amplasarea limitatoarelor după trecerea de pietoni.
„Aceste limitatoare au fost montate în intersecţiile în care au fost înregistrate accidente de circulaţie soldate cu victime”, a declarat Amelia Căprărin, purtător de cuvânt IPJ Dolj.
Poliţiştii spun că limitatoarele ar fi trebuit montate înaintea fiecărei treceri de pietoni, dar ele sunt foarte scumpe, iar bugetul alocat, prea mic.