Hotelierii si patronii de restaurante se bazează pe muncitori străini şi persoane mai în vârstă, pentru că nu găsesc tineri care să lucreze. Angajatii celui mai mare resort de la malul mării sunt de nationalitati diferite.
„Avem personal din Etipia, din Italia, din Liban. Chiar în următoarele două săptămâni urmează să vină 50 de angajați din Etiopia, bucătari din Liban”, a declarat, la România TV, un reprezentant al unui complex de pe litoral.
Intr-unul din restaurantele din Constanta sushi-ul este preparat dupa retete secrete de mainile nepalezilor adusi la malul marii de la zeci de mii de kilometri distanta.
Şi administratorii de plaje se confruntă cu problema lipsei de personal.