Adrian Porumboiu a investit 10 ani în FC Vaslui, dar nu a reușit să câștige vreun trofeu. Fostul arbitru internațional a renunțat la echipă în 2013. Acesta a fost unul dintre finanțatorii care a plătit cele mai mari salarii în fotbalul românesc.
Adrian Porumboiu a devenit arbitru FIFA în 1986 și a fost unul dintre cei mai cunoscuți cavaleri ai fluierului din România. A renunțat la arbitraj în 1997 și după ce a cochetat o perioadă cu CCA s-a orientat către afaceri. A început să investească în agricultură, devenind în scurt timp unul dintre cei mai prosperi oameni de afaceri din țară. Afacerile lui însumau la un moment dat câteva sute de milioane de euro.