Mihaela Buzărnescu a condus cu 4-2 şi 40-0 pe serviciul rivalei, în primul set. După o a patra minge de 2-5 salvată, Jelena Ostapenko, care a comis zece duble greşeli în acest meci, a câştigat cinci game-uri la rând.
În setul secund, românca a avut din nou avantaj de un break, 3-1 şi 4-2, dar nici de data aceasta nu l-a păstrat până la final. Cu o evoluţie slabă, în care a ratat nouă mingi de break din 11, Mihaela Buzărnescu s-a înclinat după o oră şi 32 de minute.
Prezenţa în primul tur la simplu este recompensată cu un premiu de 4.205 USD şi cu un punct WTA.