Pompierii au intervenit, marţi după-amiază, pentru stingerea unui incendiu care se manifesta la acoperişul UPU a Spitalului Judeţean Buzău, iar două autospeciale de lucru cu apă şi spumă au fost mobilizate pentru stingerea incendiului. La sosirea pompierilor, incendiul se manifesta mocnit, cu mare degajare de fum.
Potrivit managerului SJU Buzău, Claudiu Damian, incendiul a fost semnalat la intrarea în UPU, unde aşteptau zeci de oameni care aveau nevoie de îngrijiri medicale. Imediat, personalul tehnic al spitalului şi cadrele medicale au trecut la evucarea pacienţilor de pe holul UPU şi din secţie.
32 de pacienţi şi 20 de cadre medicale au fost evacuaţi de aici.
De asemenea, din cauza fumului dens, s-a dispus evacuarea a 24 de persoane internate în secţia de Cardiologie.
Pompierii au reuşit stingerea focului, iar acum fac cercetări pentru a stabili cauza incendiului.