În urma discuțiilor avute, a rezultat un Acord de Colaborare între CNMR și Președintele Camerei Deputaților cu măsuri punctuale ce se va concretiza prin:
CNMR reprezintă astăzi cea mai puternică și reprezentativă structură socială, economică, academică, educațională, culturală și profesională din România. CNMR are astfel și cel mai mare pol de expertiză non-politică în toate domeniile vieții sociale din România și Camera Deputaților va fructifica această expertiză în beneficiul cetățenilor. Președintele Camerei Deputaților a apreciat profesionalismul și larga reprezentativitate a organizațiilor membre CNMR precizând că va dori să beneficieze de întreaga expertiză a membrilor CNMR. ” Întâlnirea avută astăzi cu Președintele Camerei Deputaților și Acordul de Colaborare stabilit, reprezintă o restabilire firească a dialogului dintre instituția Președintelui Camerei Deputaților și CNMR, ca reprezentant a unui mare număr de români. Acest demers se încadrează atât în Platforma lansată de CNMR privind Modernizarea și Dezvoltarea României prin Dialog și Reconciliere cu toate partidele și instituțiile statului, dar și ca o continuare a unui dialog excelent pe care CNMR l-a avut cu Marcel Ciolacu în perioada ocupării funcției de Vicepremier. Am convingerea că împreună vom aduce schimbări esențiale în viața românilor prin inițiative legislative, dar și prin responsabilizarea acelor componente guvernamentale care au nevoie de un „impuls” pentru a funcționa în termenii stabiliți de Parlament la votul de învestitură” a declarat Președintele CNMR, Alexandru Cumpănașu.