UPDATE. „Am văzut că a ieşit în spaţiul public, că am intrat pe o intrare laterală, că mi-a fost teamă, că au fost 20 de persoane, care au protestat aici, la această locaţie. Nu. Am intrat pe intrarea principală. Acolo era intrarea principală. În partea laterală au stat cei care au protestat. Să ştiţi că am avut dorinţă de dialog şi am întrebat dacă vor ceva, dacă vor să vorbească, să solicite ceva. Nu au vrut nimic. Ca de obicei, au fost câteva persoane care s-au obişnuit şi care cred că jignirile sau care ţipă mai tare este constructiv pentru această ţară, pentru acest judeţ”, a declarat premierul într-o conferinţă de presă.
Dăncilă susţine că protestul de sâmbătă, lângă clădirea unde aveau loc alegeri în organizaţia PSD Sibiu, nu face bine judeţului.
„Eu ştiu că aici la Sibiu sunt oameni oneşti, paşnici, oameni care preferă dialogul, sunt oameni pe care îi apreciez foarte mult. Şi cred că astfel de manifestări nu fac bine judeţului respectiv pentru că (…) în România trebuie să aducem normalitatea. (…) Trebuie să dăm dovadă de respect, pentru că respectul impune respect. Noi întotdeauna am arătat că ştim să respectăm şi ştim să ne comportăm şi nu este normal ca 20 de persoane să fie cele care să facă regula şi efectiv să distrugă o imagine. Eu am încredere că aici, la Sibiu oamenii sunt altfel. Cunosc foarte mulţi oameni de la Sibiu. Am mulţi prieteni aici şi îi apreciez foarte mult. Deci (…) nu a fost teamă. Nu îmi este teamă”, a precizat Viorica Dăncilă.
Aproximativ 20 de protestatari au manifestat în faţa Centrului Cultural „Ion Besoiu” din Sibiu în timp ce aveau loc alegeri în PSD Sibiu.
În urma alegerilor, preşedintele organizaţiei judeţene, Bogdan Trif, a rămas în funcţie, fiind unicul care şi-a depus candidatura.
Preşedintele PSD, Viorica Dăncilă, a fost însoţită la Sibiu de preşedintele executiv, Eugen Teodorovici, vicepreşedintele PSD Roxana Mânzatu şi secretarul general al partidului, Mihai Fifor.
UPDATE. Viorica Dăncilă şi alţi lideri social-democraţi au ajuns, sâmbătă, la Sibiu pentru a participa la Conferinţa de alegeri a organizaţiei judeţene.
Evenimentul are loc la Centrul Cultural ”Ion Besoiu”, social-democraţii fiind aşteptaţi de aproximativ douăzeci – treizeci de protestatari.
Oamenii au avut afişe pe care au scris mesaje împotriva PSD, împotriva ALDE, împotriva premierului şi au cerut demisia coaliţiei de guvernare. În plus, protestatarii au avut steaguri tricolore şi ale Uniunii Europene.
”Demisia” şi ”Afară cu PSD din ţară” au scandat manifestanţii.
Pentru a-i evita pe protestatari, Viorica Dăncilă a intrat în clădirea în care are loc şedinţa pe una dintre intrările secundare, transmite News.ro.
Şedinţa se desfăşoară cu uşile închise, jurnaliştii fiind invitaţi să părăsească sala după prezentarea invitaţilor.
Anterior, la Târgu Mureş, preşedintele PSD, Viorica Dăncilă, a spus că a aflat că la Sibiu conducerea partidului va fi aşteptată de vreo sută de persoane, „nu cu intenţii bune”, susţinând însă nu le este teamă.
„Eu vă garantez că suntem de neclintit, nu ne este teamă, nu vom face niciun pas înapoi, pentru că ştim că un pas înapoi al nostru este un pas înainte al altora. Vom ridica din faţa noastră orice obstacol”, a susţinut Dăncilă.
„Vorbeam cu Mihai Fifor şi îmi spunea: mergem la Sibiu, sunt vreo sută de cetăţeni care ne aşteaptă acolo, nu cu intenţii bune. Sunt dintre cei care s-au învăţat că pot rezolva lucrurile prin jigniri, prin ţipete, prin cuvinte urâte. Nu ne este teamă pentru că ştim că în spatele nostru sunt oamenii care procedează altfel, sunt oameni demni şi înţelepţi şi care înţeleg că lucrurile într-o ţară nu se fac prin violenţă”, a afirmat sâmbătă Viorica Dăncilă.
Ea a spus că are deschiderea să vorbească cu toţi care au o nemulţumire, „dar aceste lucruri le putem face la masa dialogului”, nu prin jigniri, violenţă, cuvinte urâte.
„Eu vă garantez că suntem de neclintit, nu ne este teamă, nu vom face niciun pas înapoi, pentru că ştim că un pas înapoi al nostru este un pas înainte al altora. Vom ridica din faţa noastră orice obstacol pentru că credem în oameni, credem în noi, credem în puterea nostră de a schimba în bine România şi destinul românilor. Iar dacă alţii au venit cu vorbe şi promisiuni, noi am venit cu fapte (…) Nu spun că am avut o guvernare perfectă, nu am această aroganţă, mai avem multe de făcut şi le vom face împreună, dar am avut o guvernare eficientă şi avem o guvernare eficientă. Am fi vrut să facem mult mai multe lucruri, dar am prioritizat (…)”, a mai spus Dăncilă.
Sâmbătă după-amiază, Viorica Dăncilă, preşedintele executiv al PSD, Eugen Teodorovici, şi secretarul general, Mihai Fifor, vor participa la Conferinţa judeţeană de alegeri a PSD Sibiu.