Minorul a fost lăsat nesupravegheat de către familie şi a ajuns în preajma unei sticle de tomosan, o soluţie extrem de toxică, cu care oamenii îşi deparazitează animalele în ogradă, în special câinii, pisicile sau oile, scrie spynews.ro.
Citeşte şi UN copil de patru ani, din Dolj, a băut din sticla cu soluţie deparazitantă
Însetat de căldura de afară, băiatul de patru ani a pus mâna pe sticlă şi fără să întrebe, să miroasă sau să sesizeze vreo diferenţă, a dus-o la gură bând sănătos. Membrii familiei şi-au dat seama rapid de gestul copilului, care la scurt timp după ce a băut a început să aibă senzaţii severe de vărsături.
A fost solicitat elicopterul SMURD, care l-a transportat la Spitalul Judeţean din Craiova. Din informaţiile oferite de ISU Dolj, băiatul era în stare de conştienţă şi cooperat, starea sa actuală fiind una stabilă, sub supravegherea medicilor.