Ana Birchall a dat asigurări că din punct de vedere legal şi profesional s-a respectat legea în cazul de la Caracal. „Nu vorbim de o informaţie confidenţială în cadrul urmaririi penale. Din punct de vedere moral a fost un gest normal, firesc. Ce nu stie multa lume e ca in toata aceasta perioada eu am pastrat o legatura stransa cu familia, cu domnul Cumpănaşu, am vorbit în acea seara cu mama Alexandrei si m-am angajat ca la orice ora îi voi da telefon sa nu afle de la TV. A fost cel mai greu telefon pe care l-am dat. A fost un gest uman, a fost o discuţie de la mama la mama, de la părinte la părinte pentru a-i proteja pe părinţi să nu afle o asemenea informatie de la TV. A fost o obligaţie morala, umană şi un minim gest de respect faţă de părinţii Alexandrei”.