PROGNOZA METEO PE TREI ZILE. Încep ploile de toamnă, nicio regiune din România nu scapă

De marţi încep ploile, iar de miercuri ele se vor extinde la nivelul întregii ţări. Temperaturile se vor menţine însă peste valorile de 20 de grade Celsius, pe parcursul zilei.
Iulian Tudor
23 sept. 2019, 14:42
PROGNOZA METEO PE TREI ZILE. Încep ploile de toamnă, nicio regiune din România nu scapă

Marţi, valorile termice diurne se vor situa în jurul celor caracteristice acestei date. Cerul va avea temporar înnorări și va ploua ziua local în vest și sud și pe arii restrânse în rest, iar noaptea mai ales în nord-vest și sud-est. Izolat se vor acumula cantități de apă ce vor depăși 15 l/mp. Vântul va sufla slab și moderat, cu unele intensificări în zona montană înaltă. Temperaturile maxime se vor încadra între 18 și 25 de grade, iar cele minime, în marea lor majoritate mai ridicate decât mediile multianuale, între 6 și 16 grade. Izolat vor fi condiții de ceață.

La Bucureşti, marţi, cerul va avea înnorări și trecător va ploua slab, mai ales pe parcursul zilei. Vântul va sufla slab și moderat. Temperatura maximă se va situa în jurul valorii de 22 de grade, iar cea minimă va fi de 12…15 grade.

Miercuri, vremea va fi în general închisă și temporar va ploua în cea mai mare parte a țării. Local se pot acumula cantități de apă mai însemnate. Vântul va sufla slab și moderat. Temperaturile maxime se vor încadra între 15 și 24 de grade, iar cele minime între 8 și 17 grade. Izolat vor fi condiții de ceață.

Miercuri, la Bucureşti, vremea va fi în general închisă și temporar va ploua. Vântul va sufla slab și moderat. Temperatura maximă va fi de 21…22 de grade, iar cea minimă de 13…14 grade.

Joi, în ţară, vremea se va menține în general închisă și temporar va ploua. Local se vor acumula cantități de apă mai însemnate. Vântul va sufla slab și moderat, cu unele intensificări, în special pe creste. Temperaturile maxime se vor încadra, în general, între 18 și 25 de grade, iar cele minime între 9 și 19 grade.

La Bucureşti, joi, cerul va avea înnorări, iar probabilitatea de ploaie va fi mai ridicată în partea a doua a intervalului. Vântul va sufla slab și moderat. Temperatura maximă va fi de 24…26 de grade, iar cea minimă de 13…14 grade.

Vineri, în ţară, vor fi înnorări în zonele montane, precum și în nordul, centrul și estul țării, unde local va ploua. În restul teritoriului cerul va fi variabil, iar ploile se vor semnala izolat. Vântul va sufla slab și moderat, cu intensificări pe creste, iar trecător și în regiunile estice. Temperaturile maxime se vor încadra, în general, între 19 și 26 de grade, iar cele minime vor fi cuprinse între 5 și 15 grade. Izolat vor fi condiții de ceață.

Vineri, la Bucureşti, cerul va fi variabil, iar probabilitatea de ploaie va fi mai ridicată la începutul intervalului. Vântul va sufla slab și moderat. Temperatura maximă va fi de 26…27 de grade, iar cea minimă de 11…13 grade.

DailyBusiness
Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, dă asigurări că nu vom petrece Paștele pe întuneric. ”NU există risc de black-out în România, în condițiile actuale!”
Spynews
Alina Eremia a ajuns să se îmbolnăvească din cauza standardelor. Ce spune artista despre schimbările prin care a trecut
Bzi.ro
Cine este câştigătorul Survivor România 2025: Când se difuzează marea finală
Fanatik.ro
Zodiile care vor avea noroc cu carul imediat după Paște. Au reușite pe toate planurile, vine o perioadă cu miracole în viața lor
Capital.ro
S-a stins cea mai mare actriță a României. Toți românii au iubit-o și admirat-o. Râmâne veșnic în inimile tuturor
Playtech.ro
O nouă sărbătoare legală în luna februarie. Alte zile libere ar putea fi însă eliminate
DailyBusiness
Vouchere de vacanță 2025. Guvernul aprobă normele de accesare! Ce trebuie să facă bugetarii pentru decontare
Adevarul
Originea raportului CIA privind soldați sovietici care ar fi fost prefăcuți în stană de piatră după întâlnirea cu un OZN
wowbiz.ro
Al patrulea deces la Spitalul Sfântul Spiridon din Iași! Gabriela Ștefănescu este doctorița care a fost găsită moartă după ce a participat la un simpozion medical. Ce au arătat rezultatele venite de la INML
Spynews
Noua teorie a lui Alex Bodi despre femeile independente. Cum îi pune afaceristul la punct pe bărbații care au uitat să fie stâlpul familiei
Spynews
Când va avea loc priveghiul lui Rareș Ion, tânărul mort la doar 20 de ani. Familia lui urmează să își ia rămas bun de la el
Evz.ro
Cel mai controversat film al anului. Actriță transgender, în rolul lui Dumnezeu
Ego.ro
Ce a pățit Armin. Nicoară, imediat după ce a devenit tată! Probleme cu botezul și... EXCLUSIV
Prosport.ro
Despărțirea anului între milionari! Prietena Soranei Cîrstea a rupt mariajul de 9 ani cu fostul celebru fotbalist
kanald.ro
Program STB de Paște 2025. Cum circulă autobuzele, troleibuzele și tramvaiele în noaptea de Înviere
Cancan.ro
Cine este, de fapt, mama lui Rareș Ion? Femeia e șefă la stat și are un salariu uriaș
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Candidatul pe care îl va susține Călin Georgescu: Are cel mai bun profil de președinte
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Cum arată iubita afaceristului care a plătit 400.000.000 de dolari pe 1.000 de apartamente
stirilekanald.ro
Imagini cutremurătoare cu Rareș Ion, tânărul care a murit după supradoză, filmate de Maru. Se vede clar cum i-a procurat substanțe interzise, deși neagă că ar avea o implicare. Prietena lui Rareș rupe tăcerea: "Își bătea joc de el"
Inca o moarte suspecta in randul angajatilor de la cel mai mare spital din Iasi: „Sunt ca negrii pe plantatie”
MediaFlux
Ucraina a semnat! Trump a primit ce și-a dorit
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
„Farmacia verde” din curte. Cristela Georgescu dezvăluie secretele unei plante-minune: Uscați sau faceți ceai