Ultimul an a fost iadul pe pământ pentru o fetiţă de 8 ani din satul Cormaia. A trecut prin chinuri groaznice după ce propriul tată a violat-o de mai multe ori. De frică, nu a spus nimic. Au aflat însă vecinii, care au sesizat Protecţia Copilului.
„Noi am primit o serie de sesizări anonime, în urma am început instrumentarea cazului şi din păcate, situaţia s-a confirmat. Pentru securizarea copilului şi acordarea de asistenţă şi consiliere psihologică am luat o măsură de protecţie şi am dus fetiţa într-un centru”, a declarat Alisa Andreea Anca, consilier Direcția Generală de Asistență Socială și pentru Protecția Copilului Bistrița-Năsăud.
Tată ei a fost arestat pentru 29 de zile şi este cercetat pentru viol şi incest. El mai are încă trei fete de 3, 4 respectiv şapte ani. În cursul anului a întreţinut de mai multe ori acte sexuale, cu partea vătămată, fiică, minoră, în vârstă de 8 ani şi 4 luni, profitand de imposibilitatea acesteia de a se apăra şi de a-şi exprima dorinţa.
Pentru faptele comise, riscă pedeapsa cu închisoare de la 10 la 25 de ani
Bărbatul a recunoscut în faţa anchetatorilor că şi-a abuzat propria fiică. A oferit şi o explicaţie şocantă pentru faptele sale: şi-a confundat fata cu soţia şi de aceea a întreţinut relaţii sexuale cu ea.