Copiii de 14 şi 15 ani au fost prinşi de agenţii de pază ai unei societăţi când puneau pietre pe calea ferată ca să fie zdrobite de tren, în apropierea Gării de Nord din Buzău. Agenţii spun că i-au muştruluit şi apoi i-au trimis acasă. Părinţii susţin însă că cei doi copii au fost bătuţi şi îmbătaţi şi li s-a făcut rău la scurt timp după ce au ajuns acasă.
„Doi gardieni mi-au prins copilul, l-au bătut, i-au pus sticla de băutură în gură, peste gât. Au aruncat copilul într-o groapă, l-au bătut acolo. Era dezbrăcat”, a spus mama unuia dintre copiii internaţi.
Supăraţi că la spital nu li s-a permis accesul, romii au chemat poliţia. Când au văzut că se îngroaşă gluma şi spiritele se încing, poliţiştii au chemat în ajutor mascaţii, ca să-i ţină la distanţă pe scandalagii.
Poliţiştii au început o anchetă în acest caz.
Medicii spun că cei doi copii sunt în afara oricărui pericol şi vor fi externaţi imediat ce îşi vor reveni din beţie.