Viorica Dăncilă a fost întrebată joi seară despre cele patru case pe care le-a trecut în declaraţia de avere şi de unde a avut bani pentru ele.
„Totul se poate justifica: am fost nouă ani europarlamentar”, a explicat Viorica Dăncilă.
Una din case, la Predeal, a început să o construiască în 1999 şi nici acum nu e terminată, a spus fostul premier. Ea mai are „un apartament într-un bloc modest din Videle” şi încă două case: una moştenită de la mama sa, decedată, şi o a patra la ţară, a socrilor, pe care o descrie drept „o casă modestă, o casă de ţară”.
„Poate am avut ghinion să nu am şase case care să le iau din meditaţii. Eu tot ceea ce am făcut am făcut prin munca mea şi a soţului meu”, a spus Dăncilă.
Viorica Dăncilă a fost întrebată joi seară şi despre ceasul de lux pe care îl poartă de obicei la mână, despre care spusese că va aduce lămuriri. Fostul premier a declarat că ceasul nu depăşeşte valoarea pentru a fi trecut în declaraţia de avere (5.000 de euro).