Mai mult, autoritățile atrag atenția că în comună au ajuns diverse persoane care s-au oferit să cumpere porcii pentru sume mici, după ce au răspândit aceste zvonuri false, scrie observatorulph.ro. Reamintim că singurele focare de pestă porcină din Prahova au fost confirmate la Plopu și Mănești.
Citeşte şi DESPĂGUBIRI pentru mii de români. Ce „primă de porc” intră în conturi înainte de Sărbători
Anunțul postat pe pagina de Facebook a Primăriei Blejoi:
Așa cum probabil ați aflat, în satul Plopu a fost confirmat un caz de pestă porcină. Potrivit legii, autoritățile locale din zonele învecinate au primit informări oficiale de la autoritățile abilitate.
În comuna noastră NU există astfel de cazuri și este exclus, în acest moment, ca Direcția Sanitar Veterinară și Jandarmeria să vină și să confiște porcii din gospodării.
Facem această postare pentru ca toată lumea să știe că nu există această posibilitate, indiferent de ceea ce auziți.
Au fost situații în care persoane din afara localității au bătut la porțile oamenilor și s-au oferit să le cumpere porcii pentru sume mici, după ce au răspândit aceste zvonuri false.
Pentru orice nelămurire, vă rugăm să ne contactați.
Mai jos, postăm măsurile pe care trebuie să le luăm. Citiți-le cu atenție și nu vă lasați influențați de nimeni!