„Le mulțumesc tuturor colegilor mei care mi-au acordat azi încrederea pentru a fi președintele PSD Timiș. De acum, la treabă! Împreună cu toți primarii, consilierii, membrii şi simpatizanții noștri trebuie să construim un nou proiect politic care să facă din PSD, din nou, o organizație puternică și capabilă să câștige alegerile. Avem datoria ca, din orașul simbol al Revoluției Române, să dăm tonul unei schimbări profunde de mentalitate în politica românească! O politică fără baroni și baroneți şi care să pună întotdeauna pe primul loc interesele cetățenilor!
PSD Timiș poate și trebuie să fie în linia întâi a acestei schimbări!”, mai scrie Alfred Simonis pe Facebook.