Suceava intră în scenariul galben. Trecerea de la scenariul roșu la cel galben permite organizarea şi desfăşurarea activităţii în cadrul teatrului, cinematografelor și restaurantelor la interior la 30% din capacitatea maximă. Intervalul orar în care restaurantele pot funcționa este 06:00-23:00, cu respectarea obligaţiilor stabilite prin ordin comun al ministrului Sănătăţii şi al ministrului Economiei, Energiei şi Mediului de Afaceri.
Citește și: Cercetătorul Octavian Jurma, predicție dramatică: „Până la Crăciun, Bucuresti va înregistra aproape 100.000 de infectări. E o povară insuportabilă pentru medici”
De asemenea, la 30% din capacitate și în același interval orar pot funcționa și restaurantele şi cafenelele din interiorul hotelurilor, pensiunilor sau altor unităţi de cazare, precum și sălile de jocuri de noroc. Se păstrează restricţiile de circulaţie după ora 23.00, fiind nevoie de declaraţie pentru a se circula pe timpul nopţii, însă barurile, cluburile şi discotecile rămân închise.
Suceava intră în scenariul galben. Prefectul de Suceava a recomandat cetățenilor să poarte masca de protecție și să păstreze distanțarea socială, evitând locurile aglomerate. De asemenea, acesta a mulțumit sucevenilor pentru faptul că au dat dovadă de responsabilitate și au respectat măsurile de prevenție impuse de autorități.
”Vă recomadăm câteva reguli simple și la îndemână: purtați masca de protecție, încercați tot timpul să păstrați distanța fizică, evitați aglomerațiile și respectați regulile de igienă. Dacă reușim să respectăm aceste minime reguli cu toții avem posibilitatea de a petrece sărbătorile de iarnă sănătoși și alături de cei dragi în familie!”, a specificat prefectul Alexandru Moldovan într-un comunicat de presă.
Comitetul Județean pentru Situații de Urgență al județului Suceava a decis, în cadrul ședinței din 14 decembrie, că pentru următoarele două săptămâni, la Gura Humorului și Bălăceana se vor afla în scenariul roșu, iar comuna Ipotești în cel galben.
Marcel Vela a trimis echipe de control la Suceava după ce un activist de mediu a fost atacat în timp ce urmărea un transport suspect de lemne
Autorităţile reacţionează după ce Daniel Bodnar a fost atacat cu pietre într-o localitate din Suceava în timp ce urmarea un transport suspect de lemne. Ministerul Afacerilor Interne, Marcel Vela, a trimis în zonă mai multe echipe de control. La rândul său, prefectul de Suceava a convocat o şedinţă cu structurile judeţene ale MAI, ale Direcţiei Silvice şi Gărzii Forestiere.
Un activist de mediu a postat pe pagina sa de Facebook mai multe filmuleţe în care urmăreşte transporturi de material lemnos despre care susţine că sunt ilegale. Într-una dintre aceste filmări, Daniel Bodnar are un dialog cu mai mulţi bărbaţi care făceau transporturile respective, iar aceştia au început să arunce cu pietre în autovehiculul său, spărgându-i parbrizul, iar cioburi i-au intrat în ochi şi i-au provocat răni la faţă.
În urma mediatizării acestor imagini, minstrul Marcel Vela a trimis mai multe echipe de control la Suceava.