„Mesaj pentru colegii mei parlamentari! Nu mai promovaţi legi care au potenţialul să arunce în aer situaţia financiară stabilă a României. Spaţiul fiscal pentru proiecte populiste este zero. Avem nevoie de fiecare resursă financiară şi trebuie să folosim eficient tot ce avem. Acum nu este momentul să reintroduceţi taxe pe care noi le-am scos sau să votaţi pomeni electorale. Din contră. Este nevoie de responsabilitate altfel omorâţi toate sectoarele economice. Inclusiv cele care nu sunt afectate direct de ce se întâmplă acum în economia globală. Deja am redistribuit din fondul de rezerva aproximativ 620 milioane lei pentru Ministerul Sănătăţii. Este posibil să fie nevoie de mai mulţi bani”, scrie Florin Cîţu pe pagina sa de Facebook.
Potrivit acestuia, în următoarele zile vor fi aprobate măsuri pentru susţinerea sectoarelor din economie însă numai după o analiză care să arate ce sectoare sunt afectate. „În funcţie de această analiză alegem măsurile care să acţioneze direct şi eficient”, precizează ministrul interimar la Finanţelor.
Camera Deputaților și Senatul se reunesc joi de la ora 16.00 pentru a da vot pe învestirea Guvernului Florin Cîțu. Deși în spațiul public s-a vehiculat zvonul că liberalii fie nu vor vota, fie vor absenta cât să nu fie suficiente voturi pentru, în cele din urmă s-a decis că liberalii vor fi în sală și vor vota pentru învestirea propriului guvernului. Marcel Ciolacu a anunţat, în direct la România TV, că nu va vota Guvernul Cîţu, în timp ce USR, Pro România, PMP, ALDE şi celelalte partide mai mici au anunţat că nu îşi doresc anticipate şi că România are nevoie de un guvern stabil în plină criză a coronavirusului.