Avizul DSU a fost cerut de către Marcel Ciolacu, preşedintele Camerei Deputaţilor. Liderul interimar al PSD, Marcel Ciolacu, a declarat miercuri seară, la România TV, că astăzi va trimite adrese la instituțiile statului pentru a putea ține ședința de plen din Parlament, în care se va vota Guvernul Cîțu. Și asta pentru că se vor strânge mai mult de 100 de persoane într-un spațiu închis, lucru ce se poate face doar cu aprobare din cauza coronavirusului.
„Mâine o să fim prezenți. De dimineață o să facem adrese la DSU, DSP, așa cum am văzut că a cerut domnul Marcel Vela. Dacă totul e ok, o să ținem ședința”, a declarat Marcel Ciolacu.