Portugalia impune noi restricţii. Limitează plecările din ţară şi închide graniţa cu Spania

Portugalia impune noi restricţii. Va limita începând de duminică, timp de 15 zile, plecările propriilor cetăţeni din ţară, ca urmare a progresiei necontrolate a celui de-al treilea val de COVID-19, care joi a provocat un nou record zilnic de 303 morţi şi 16.432 de noi infectări.
Alina Costache
28 ian. 2021, 22:20
Portugalia impune noi restricţii. Limitează plecările din ţară şi închide graniţa cu Spania
Portugalia impune noi restricţii

Portugalia impune noi restricţii. ”Guvernul va adopta măsura limitării deplasărilor în exterior ale cetăţenilor naţionali în următoarele 15 zile. Cu unele excepţii, vor fi limitate plecările cetăţenilor naţionali pe cale aeriană, terestră sau fluvială”, a declarat în parlament ministrul administraţiei interne, Eduardo Cabrita, citat de agenţia EFE.

Anunţul a fost făcut la încheierea unei dezbateri în urma căreia a fost aprobată prelungirea stării de urgenţă şi care va cuprinde noi măsuri antiepidemice, precum închiderea frontierelor cu Spania, cum s-a mai procedat anul trecut în perioada 17 martie – 1 iulie.

Citeşte şi: Prințul Paul a fugit în Portugalia. Va fi dat în urmărire internațională. Truică a fost dus în arest

Portugalia impune noi restricţii

Premierul portughez, Antonio Costa, a avertizat tot joi că ţara sa se află într-o etapă „groaznică” a pandemiei de coronavirus, parţial din cauza relaxării măsurilor restrictive dintre Crăciun şi sfârşitul anului, dar şi din cauza agresivităţii noii tulpini a virusului, detectată în Marea Britanie.

Potrivit ziarului local Publico, citat de Reuters, aproximativ jumătate din cazurile de COVID-19 în regiunea capitalei Lisabona sunt infecţii cu această tulpină britanică, scrie Agerpres.

Portugalia închide școlile, după o nouă explozie a cazurilor COVID

Portugalia a decis închiderea școlilor timp de 15 zile într-un efort de a controla explozia cazurilor COVID. Anunțul a fost făcut de premierul Antonio Costa, care se arată îngrijorat de evoluția tulpinii britanice a virusului.

Anunțul vine la o săptămână de la impunerea unui nou lockdown, acesta nu includea închiderea școlilor sau a universităților. Premierul Antonio Costa susține că decizia a devenit necesară din cauza ”acestei noi tulpini și a vizitei sale de transmitere”.

Principiul precauției ne impune să întrerupem toate activitățile educaționale pentru următoarele 15 zile”, începând de vineri, a declarat șeful guvernului socialist la încheierea unui consiliu de miniștri, relatează AFP.

Portugalia închide școlile timp de 15 zile, după ce a înregistrat noi zile cu recorduri de decese. Miercuri, 20 ianuarie, au fost raportate 14.647 de noi cazuri în ultimele 24 de ore. Portugalia are aproximativ 10 milioane de locuitori.

Explozia de noi cazuri COVID se explică prin răspândirea tulpinii britanice, care este mult mai contagioasă decât virusul COVID. În prezent, în Portugalia, tulpina britanică este prezentă în 20% din infecțiie, însă ar putea ajunge la 60% începând de săptămâna viitoare.

Există o răspândire puternică a acestei tulpini”, a afirmat premierul. Ministrul Sănătății, Marta Temido a declarat că singura soluție este reducerea nivelurilor de infecție.

DailyBusiness
Cel mai mare producător de carne din România iese din supermarketuri și își deschide propriul magazin. De unde își pot alimenta frigiderele românii
Spynews
“Oxicomana lui Vlad Pascu”, postare sfâșietoare, după moartea suspectă a lui Rareș. Cine l-ar fi găsit decedat în casă
Bzi.ro
Dan Capatos, de urgență pe masa de operație! „Anestezie totală, intubare…”
Fanatik.ro
Leguma care ar putea deveni toxică atunci când e prăjită. Multe gospodine o prepară în acest mod fără să știe riscurile la care se expun
Capital.ro
Regulă nouă pentru gunoi. Românii trebuie să anunțe la primărie. Se aplică chiar din luna Aprilie
Playtech.ro
Cea mai toxică carne din comerţ. Când o prăjeşti este şi mai periculoasă
DailyBusiness
România evită recesiunea în 2025, dar stă pe un butoi cu pulbere economic. Adrian Vasilescu (BNR): Trebuie să stăpânim inflația!
Adevarul
Un profesor român din SUA explică pe înțelesul tuturor dedesubturile succesului lui Trump și ce ne așteaptă
wowbiz.ro
Vlad Pascu, în doliu! Vestea fulgerătoare a dimineții. A fost găsit mort în casă
Spynews
A pus punctul pe i! Decizia radicală a Georgianei Lobonț în legătură cu familia ei. Nu mai vrea niciodată să treacă prin asta!
Spynews
Ce decizie a luat Sânziana Negru pentru casa ei din Moldova. A făcut schimbări majore de când a început lucrările: “M-am speriat când am văzut”
Evz.ro
Proiectul austro-ungar din 1896, modernizat din banii PNRR. Are o istorie fascinantă
Ego.ro
EXCLUSIV Ce s-a întâmplat cu Armin Nicoară, imediat după ce a născut Claudia Puican
Prosport.ro
Jordan Chiles, rivala Anei Bărbosu, a arătat poate prea mult într-un costum de baie
kanald.ro
A murit un fost atacant de la Rapid. Tânărul de 28 de ani a căzut de la etajul 11 al blocului în care locuia
Cancan.ro
Scărlătescu a băut până a ADORMIT în fund! Imagini ȘOC: a căzut și...
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
România a pierdut-o pe cea mai iubită cântăreață de muzică populară. Rămâne veșnic în amintirea tuturor
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Teodora Stoica, imagini fabuloase din Japonia. A fost la templul acoperit cu foiță de aur
stirilekanald.ro
Mama Alexandrei, răpusă de durere la priveghi: ”E o sfârșeală în ea, n-am cuvinte”
Câtă ceapă trebuie să pui la 1 kilogram de carne pentru sarmale. Secretul unui gust senzațional
MediaFlux
Politico: Toți ochii pe București. Scenariul alegerilor din România sperie Bruxelles-ul
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Păstorii de stele: cum au ajuns ciobanii din Sahara brokeri de meteoriți