Milioane de români, inclusiv preoţi, nu plătesc asigurări de sănătate, deşi sunt siguraţi

În România sunt aproximativ 17 milioane de persoane asigurate, din care peste 10 milioane au asigurări de sănătate, dar nu plătesc, pentru că aşa au decis guvernele de a lungul anilor. Asta înseamnă că fiecare om care munceşte în România plăteşte, în medie, asigurări de sănătate atât pentru el, cât şi pentru alte două persoane care nu plătesc nimic
Romania TV
07 iul. 2020, 08:03
Milioane de români, inclusiv preoţi, nu plătesc asigurări de sănătate, deşi sunt siguraţi

Dezechilibrul este atât de mare încât viitorul sistemului de sănătate este incert.

„Trebuie să regândim cumva sistemul de sănătate. Probabil trebuie regândite toate acele categorii exceptate de la plata contribuţiei, poate că nu chiar toate ar trebui să beneficieze de această excepţie, astfel încât fondul să facă faţă nevoilor de sănătate care sunt în creştere. Serviciile medicale din România acordate prin sistemul asigurărilor de sănătate sunt plătite din Fondul Naţional Unic al Asigurărilor Sociale de Sănătate. Fondul este gestionat de CNAS şi este constituit din contribuţiile românilor la sănătate. În România plătesc foarte puţini însă”, a declarat pentru Digi24 Mihaela Tănase, purtător de cuvânt al CNAS.

Cei care plătesc sunt salariaţii, peste 5,3 milioane. Numărul celor care nu plătesc, dar au asigurări, a fluctuat de-a lungul anilor, în funcţie de deciziile politice. În prezent sunt scutite de la plata asigurării de sănătate, dar beneficiază de ea peste 10,7 milioane de persoane. Jumătate sunt exceptate de la plată conform legii 95/2006, iar cealaltă jumătate în baza măsurilor fiscale luate între 2017 şi 2019. Printre ele toţi pensionarii şi salariaţii din construcţii. În plus, 4 milioane de români sunt neasiguraţi.

Asiguraţi CNAS în 2019:

Asiguraţi exceptaţi de la plata contribuţiei peste 10.700.000

Exceptaţi de la plata asigurărilor conform legii 95/2006 – 5.606.479:

Copii, elevi, studenţi sub 26 de ani – 4.519.146

Co-asiguraţi – 660.605

Persecutaţi politic, deportaţi, veterani, revoluţionari – 206.789

Persoane cu handicap – 145.448

Persoane incluse în programe naţionale curative, fără venituri – 46.737

Femei însărcinate, lăuze fără venituri – 27.754

Exceptaţi de la plata CASS în urma măsurilor fiscale 2017-2019 – 5.156.284

Persoane aflate în concediu pentru creşterea copilului – 157.224

Şomeri beneficiari de indemnizaţie – 51.586

Persoane cu pedepse privative de libertate – 12.702

Persoane beneficiare de ajutor social – 265.367

Personal monahal – 2.754

Pensionari – 4.453.531

Salariaţi din domeniul construcţiilor – 213.120

Salariaţi care plătesc – 5.328.775.

Vasile Bănescu, purtătorul de cvuvânt al Bisericii Ortodoxe Române (BOR) a ţinut să facă următoarele precizări: „1. Toţi preoţii (clericii) îşi plătesc asigurările de sănătate. 2. Singurele excepţii sunt acei monahi care NU au salariu sau pensie şi care beneficiază de statutul de asiguraţi gratuit. Exact ca un asistat social, dar care nu primesc de facto ajutorul social, ci exclusiv posibilitatea de asistenţă medicală minimală. 3. În această situaţie există mai puţin de 25% dintre monahi. 4. În mod evident, nu doar micul procent de monahi ortodocşi are acest statut şi primeşte acest ajutor omenesc şi firesc, ci şi monahii sau clericii heterodocşi aflaţi în aceeaşi situaţie”, a semnalat Vasile Bănescu, potrivit adevarul. ro. 

DailyBusiness
Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, dă asigurări că nu vom petrece Paștele pe întuneric. ”NU există risc de black-out în România, în condițiile actuale!”
Spynews
Alina Eremia a ajuns să se îmbolnăvească din cauza standardelor. Ce spune artista despre schimbările prin care a trecut
Bzi.ro
Cine este câştigătorul Survivor România 2025: Când se difuzează marea finală
Fanatik.ro
Zodiile care vor avea noroc cu carul imediat după Paște. Au reușite pe toate planurile, vine o perioadă cu miracole în viața lor
Capital.ro
Durere pentru Elena Udrea. Anunț cumplit chiar din spatele gratiilor. Alexandrov știa deja
Playtech.ro
Bancnotele româneşti din 1999 care se vând acum cu zeci de mii de lei. Verifică seria şi vezi dacă ai o mică avere în casă!
DailyBusiness
Vouchere de vacanță 2025. Guvernul aprobă normele de accesare! Ce trebuie să facă bugetarii pentru decontare
Adevarul
Originea raportului CIA privind soldați sovietici care ar fi fost prefăcuți în stană de piatră după întâlnirea cu un OZN
wowbiz.ro
Al patrulea deces la Spitalul Sfântul Spiridon din Iași! Gabriela Ștefănescu este doctorița care a fost găsită moartă după ce a participat la un simpozion medical. Ce au arătat rezultatele venite de la INML
Spynews
Noua teorie a lui Alex Bodi despre femeile independente. Cum îi pune afaceristul la punct pe bărbații care au uitat să fie stâlpul familiei
Spynews
Când va avea loc priveghiul lui Rareș Ion, tânărul mort la doar 20 de ani. Familia lui urmează să își ia rămas bun de la el
Evz.ro
Schimbare radicală a vremii. E vizat și Bucureștiul. Alerte noi de la ANM
Ego.ro
Ce a pățit Armin. Nicoară, imediat după ce a devenit tată! Probleme cu botezul și... EXCLUSIV
Prosport.ro
Despărțirea anului între milionari! Prietena Soranei Cîrstea a rupt mariajul de 9 ani cu fostul celebru fotbalist
kanald.ro
Cine sunt turiștii din Italia care au murit după ce telecabina în care se aflau s-a prăbușit de la 1.500 de metri
Cancan.ro
Cine este, de fapt, mama lui Rareș Ion? Femeia e șefă la stat și are un salariu uriaș
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
TAXĂ pentru proprietarii de case sau apartamente. Se achită minim 230 de lei, plus document notarial
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Cum arată iubita afaceristului care a plătit 400.000.000 de dolari pe 1.000 de apartamente
Imagini cutremurătoare cu Rareș Ion, tânărul care a murit după supradoză, filmate de Maru. Se vede clar cum i-a procurat substanțe interzise, deși neagă că ar avea o implicare. Prietena lui Rareș rupe tăcerea: "Își bătea joc de el"
Inca o moarte suspecta in randul angajatilor de la cel mai mare spital din Iasi: „Sunt ca negrii pe plantatie”
MediaFlux
Salariul minim ar putea crește cu peste 1.000 de lei. Directiva care vine de la Bruxelles
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
„Farmacia verde” din curte. Cristela Georgescu dezvăluie secretele unei plante-minune: Uscați sau faceți ceai