Hypo Viena-Oltchim, scor 24-25, în etapa a V-a din Liga Campionilor

Campioana Oltchim Râmnicu Vâlcea a învins, duminică, în deplasare, formaţia austriacă Hypo Viena, scor 25-24 (14-12), în meci contând pentru etapa a V-a din grupa A a Ligii Campionilor.
Romania TV
11 nov. 2012, 17:53

Oltchim a deschis scorul, 0-2 (min. 3), dar a fost egalată rapid, 2-2 (min. 6), iar Diniz a adus avantajul pentru Hypo, 3-2 (min. 8). Oltchim a plătit tribut apărării relaxate, 8-4 (min. 12), dar şi celor câteva atacuri ratate cu nonşalanţă. Antrenorul Jakob Vestergaard a fost obligat să ceară time-out, jocul echipei nu mergea deloc. Paula Ungureanu a intrat la o aruncare de la 7 metri, a apărat-o, iar din acel moment, formaţia vâlceană şi-a revenit, 8-7 (min. 17), după două goluri consecutive ale Katarinei Bulatovici. Pineau a adus egalarea un minut mai târziu, 8-8, în uralele celor aproximativ 250 de suporteri români prezenţi la meci. La 9-9, a sosit rândul austriecelor să intre la time-out, dar nu le-a prea folosit, Oltchim revenind în avantaj, 10-11 (min. 23) şi 12-14 (min. 27). La pauză, 12-14, după 30 de minute în care Oltchim nu a strălucit, dar a găsit resurse să domine finalul reprizei şi să iasă la vestiare cu moralul ridicat.

Repriza secundă a adus 12-15 pentru Oltchim, dar au urmat momente slabe din nou şi Hypo a egalat în doar două minute, 15-15. Bulatovici a ratat de la 7 metri în faza următoare, Cavaleiro a marcat, 16-15, şi a călcat-o pe Jovanovici pe glezna dreaptă, accidentând-o grav (min. 35). Oltchim a intrat la time-out în minutul 39, când tabela arăta 18-16. Meciul a continuat cu Hypo la conducere, 22-19 (min. 45), dar Brădeanu a avut două reuşite consecutive, 22-21, fiind apoi eliminată pentru un fault dur. Neagu a primit aplauze, când a marcat de la 10 metri, pentru 22-22 (min. 48), gol după care Hypo a intrat urgent la time-out. Trei minute mai târziu, Paula Ungureanu a apărat a treia aruncare de la 7 metri, iar Neagu a readus avantajul Oltchimului, cu un şut excepţional, 24-23 (min. 53). Arbitrajul din ultimele minute l-a supărat pe Vestergaard, care a protestat şi a primit rapid un cartonaş galben. “Cel mai greu meci va fi cel din deplasare de la Hypo Viena”, declara Bulatovici, pentru MEDIAFAX, după trei meciuri în grupă. Şi, a avut dreptate. Hypo a evoluat mult mai bine ca în tur, iar jocul Oltchimului nu a fost cel obişnuit. Bulatovici a fost MVP-ul campioanei României, care a tremurat serios pentru cea de-a cincea victorie din grupă. Dar a obţinut-o şi rămâne neînvinsă.

Marcatoare:

Hypo Viena – Cavaleiro 8 goluri, Temes 4, Diniz 4, da Silva 3, Rodrigues 2, Do Nascimento 2, Acimovici 1

Oltchim – Bulatovici 10 goluri, Neagu 3, Brădeanu 3, Stanca 2, Nechita 2, Managarova 2, Curea 2, Pineau 1.

În primul meci al etapei a V-a, disputat tot duminică, Buxtehuder SV-Randers HK, scor 27-33 (11-16).

După cinci etape derulate în grupa A, clasamentul este următorul: 1. Oltchim 10 puncte, 2. Hypo Viena 6, 3. Randers HK 4, 4. Buxtehuder SV 0 puncte.

În primele patru etape, campioana României a obţinut doar victorii, fiind calificată în grupele principale, după cum urmează: 32-25 cu Hypo, 35-14 cu Buxtehuder, 24-20 şi 27-23 cu Randers HK.

Oltchim mai are de jucat un singur meci, pe teren propriu, cu Buxtehuder SV, în 18 noiembrie, iar două zile mai târziu îşi va afla adversarele din grupele principale, la tragerea la sorţi de la Viena.

Spynews
Alex Bodi, adevărul despre triunghiul amoros în care ar fi fost implicat! Ce spune afaceristul despre bărbatul cu care se vehiculează că ar avea conflicte și fosta iubită: "Sunt niște..." / VIDEO
Bzi.ro
Fiica Andreei Esca a făcut furori pe plajă! Alexia Eram a venit să se împace cu Mario Fresh
Fanatik.ro
Animalul care are dinți de cupru. E o creatură cu aspect înfiorător, cu care nu ai vrea să ai de-a face
Capital.ro
Vladimir Putin a dat ordinul. Decizia finală luată astăzi, pe 18 August
Playtech.ro
Război pe averea lui Alain Delon. Copiii celebrului actor se ceartă pe bani. Cui va rămâne întreaga moștenire
DailyBusiness
De ce economia țării nu este stabilă? Radu Crăciun: „Asigurăm prosperitatea altora și iluziile noastre”
Adevarul
Zeci de medici români din Franța sar în apărarea doctorițelor de la Sf. Pantelimon acuzate de omor: „Sunt ostracizate și tratate precum criminali de drept comun”
Spynews
Bătaie ca-n filme la concertul lui Babasha. Spectatorii şi bodyguarzii s-au încăierat în fața scenei. O polițistă a ajuns la spital / VIDEO
Spynews
La ce intervenție chirurgicală a apelat ispita Eric, de la Insula Iubirii! Și-a făcut o schimbare vizibilă la nivelul feței | FOTO
Evz.ro
Cum îți reglezi ceasul biologic, dacă trebuie să te trezești devreme
Ego.ro
Nu s-au mai putut abține și și-au dat frâu liber sentimentelor, chiar dacă au fost filmați, la Insula Iubirii FOTO
Prosport.ro
Cine moștenește averea uluitoare a lui Alain Delon. Actorul pasionat de sport a stabilit clar cum se va împărți imperiul de 300.000.000 de euro
wowbiz.ro
Cătălin a căzut 300 de metri în gol pe Munții Bucegi! Cum s-a întâmplat tragedia?!