Germania a înregistrat cea mai mare creştere a numărului de cazuri de COVID-19 după luna mai. Spania, lider în Europa

Germania a înregistrat 1.510 de noi cazuri de coronavirus în ultimele 24 de ore, cel mai mare număr zilnic raportat în peste trei luni, a anunţat miercuri Institutul Robert Koch (RKI), relatează dpa.
Romania TV
19 aug. 2020, 08:21
Germania a înregistrat cea mai mare creştere a numărului de cazuri de COVID-19 după luna mai. Spania, lider în Europa

PANDEMIE CORONAVIRUS. Cifra de miercuri ridică la 226.914 numărul total de persoane care au avut sau au în prezent virusul, în timp ce 9.243 de persoane au murit, decesele lor fiind asociate COVID-19, boala provocată de coronavirus, potrivit RKI.

Numărul cazurilor de coronavirus din Germania a crescut în ultimele săptămâni, cu peste 1.000 de cazuri suplimentare înregistrate timp de mai multe zile. La vârful epidemiei la începutul lunii aprilie, numărul zilnic al cazurilor a ajuns la peste 6.000.

 

Cancelarul german Angela Merkel a cerut marţi populaţiei să respecte cu stricteţe recomandările pentru combaterea epidemiei de coronavirus, avertizând că este exclusă orice nouă relaxare a restricţiilor în contextul înmulţirii actuale a cazurilor de coronavirus în Germania.

Ea a atras atenţia că recenta creştere a numărului de cazuri de coronavirus a fost cauzată de o mai mare mobilitate şi de un contact sporit între oameni, în special în adunările mari care au dus la focare locale. 

Spania, ţara europeană cu cele mai multe cazuri de COVID-19 raportate la populaţie în ultimele 14 zile

Spania a devenit ţara europeană care a înregistrat cele mai multe cazuri de COVID-19 la fiecare 100.000 de locuitori în ultimele 14 zile, potrivit datelor actualizate marţi de Centrul European de Prevenire şi Control al Bolilor (ECDC), relatează EFE.

Rata este în Spania de 132,2 cazuri faţă de 98,6 în Luxemburg, 98,3 în Malta, 88,5 în România şi 60,8 în Belgia, acestea fiind ţările care ocupă primele cinci locuri.

Rata deceselor provocate de COVID-19 la 100.000 de locuitori în ultimele două săptămâni este condusă de România cu 3,1, urmată de Bulgaria (1,8), Luxemburg (1), Belgia (0,8) şi de Spania, Italia, Suedia, Polonia şi Portugalia (0,4).

Datele privind contagierile şi decesele actualizate în fiecare zi de ECDC sunt supuse unor corectări ulterioare, deoarece cifrele naţionale sunt publicate la ore diferite şi pot fi schimbate mai târziu.

Până marţi s-au detectat 1.946.748 cazuri de coronavirus în regiunea europeană, care cuprinde Spaţiul Economic European şi Marea Britanie, cu Spania în fruntea listei, cu 359.082 contagieri, urmată de Marea Britanie (319.197), Italia (254.235) şi Germania (224.014).

Ca număr al deceselor, Marea Britanie ocupă primul loc cu 41.369 de morţi, urmată de Italia (35.400), Franţa (30.429) şi Spania (28.646), potrivit datelor comunicate de această agenţie a UE cu sediul la Stockholm.

DailyBusiness
Poți păstra numărul de înmatriculare dacă vinzi sau radiezi mașina? Legea oferă răspunsul clar
Spynews
Alina Eremia a ajuns să se îmbolnăvească din cauza standardelor. Ce spune artista despre schimbările prin care a trecut
Bzi.ro
Cine este câştigătorul Survivor România 2025: Când se difuzează marea finală
Fanatik.ro
Cum poți avea datorii la stat doar dacă ai un cont banal în bancă. Mulți români ajung datori fără să aibă habar. Se aplică la Banca Transilvania, BCR, BRD, ING, CEC Bank sau Raiffeisen
Capital.ro
Anunț dureros despre Elena Udrea chiar în Vinerea Patimilor. Vestea cruntă confirmată de avocatul ei
Playtech.ro
Se construiește un Drum Expres pentru București. Șoseaua va avea 4 benzi de circulație, când trebuie să fie gata
DailyBusiness
Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, dă asigurări că nu vom petrece Paștele pe întuneric. ”NU există risc de black-out în România, în condițiile actuale!”
Adevarul
Originea raportului CIA privind soldați sovietici care ar fi fost prefăcuți în stană de piatră după întâlnirea cu un OZN
wowbiz.ro
A murit în Vinerea Mare! Celebru artist român s-a stins fulgerător
Spynews
Noua teorie a lui Alex Bodi despre femeile independente. Cum îi pune afaceristul la punct pe bărbații care au uitat să fie stâlpul familiei
Spynews
Când va avea loc priveghiul lui Rareș Ion, tânărul mort la doar 20 de ani. Familia lui urmează să își ia rămas bun de la el
Evz.ro
Tragedie în Vinerea Mare. Marele fotbalist a pierdut lupta cu cancerul
Ego.ro
Ce a pățit Armin. Nicoară, imediat după ce a devenit tată! Probleme cu botezul și... EXCLUSIV
Prosport.ro
Despărțirea anului între milionari! Prietena Soranei Cîrstea a rupt mariajul de 9 ani cu fostul celebru fotbalist
kanald.ro
Un tânăr a ars de viu și alți doi se zbat între viață și moarte, după ce mașina în care se aflau s-a izbit puternic de un TIR, în Caraș-Severin
Cancan.ro
CAUZA morții Julietei Szönyi. Sora actriței din 'Toate pânzele sus' face dezvăluiri tulburătoare
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Durere în România în Vinerea Mare! A murit azi un artist uriaș al țării. A făcut nemuritoare emoția umană
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Cum arată iubita afaceristului care a plătit 400.000.000 de dolari pe 1.000 de apartamente
stirilekanald.ro
Dragoș Cristescu a murit în Vinerea Mare! Celebru artist român s-a stins fulgerător
Inca o moarte suspecta in randul angajatilor de la cel mai mare spital din Iasi: „Sunt ca negrii pe plantatie”
MediaFlux
Câți militari a detașat România în misiuni sub egida NATO, UE și ONU. Anunțul făcut de Ministerul Apărării
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Am întrebat ChatGPT ce rețetă de cozonac îmi recomandă de Paște. Iată „secretul” cozonacului perfect, potrivit algoritmilor AI