Cagliari a publicat, pe Twitter, prima fotografie în care Răzvan Marin apare cu însemnele clubului, alături de un mesaj de bun venit. La ieșirea din sediul clubului Cagliari, Răzvan Marin și-a motivat alegerea de a pleca de la Ajax în Serie A, susținând că acesta este cel mai bun pas pe care l-a putut face pentru cariera sa.
„Sunt foarte fericit că mă aflu aici. Sunt nerăbdător să încep treaba la echipă. De ce am ales Cagliari? Pentru că am simțit, în acest moment, că este cea mai bună opțiune pentru cariera mea. Vreau să progresez mult aici”, a declarat Răzvan Marin.
Răzvan Marin a plecat, astfel, de la Ajax, după un singur sezon, în care a bifat 17 meciuri oficiale. Internaționalul român a fost împrumutat pentru următorul sezon la Cagliari, dar italienii vor fi obligați să achite clauza de transfer definitiv în vara anului 2021.
Confrom presei italiene, Răzvan Marin va încasa un salariu anual net de 1,3 milioane de euro.