Răzvan Cuc a candidat la alegerile locale 2020 din partea PSD – PPU SL.
Mandatul de primar al municipiului Piatra Neamţ a fost râvnit de nouă candidaţi. Actualul edil, Dragoş Chitic, a candidat din partea PMP după ce, în august, demisionase din PNL.
În cursa pentru alegerile locale din Pitra Neamţ s-a aflat și Liviu Harbuz, coordonatorul filialei județene a PRO România.
Liberalul Andrei Carabelea a câştigat funcţia de primar al municipiului Piatra-Neamţ, potrivit numărătorii paralele parţiale a 92% dintre secţiile de vot, realizată de PNL Neamţ, informează Agerpres. Acesta a întrunit 26,38% dintre voturile valabil exprimate.
Potrivit aceleiaşi numărători paralele, pe poziţia a doua s-a aflat candidatul PMP, Dragoş Chitic, cu 22,07%.
Citeste si REZULTATE ALEGERI LOCALE 2020 Gorj. Primar PSD, călare prin sat după ce a câştigat alegerile
Răzvan Cuc, candidatul Alianţei pentru Piatra-Neamţ 2020 PSD PPU, s-a clasat pe locul al treilea cu 20,75%.
Prezenţa la vot în municipiul Piatra-Neamţ a fost de 32,51% în timp ce în judeţ a fost de 43,21%.
Liberalii au păstrat funcţia de primar al municipiului Roman şi au câştigat-o pe cea din oraşul Roznov, în timp ce în oraşele Bicaz şi Târgu Neamţ social-democraţii şi-au conservat funcţiile de primar.