„Eu am intrat chiar în lupta asta, conștient că nu era ușor, pentru că primarul de la PSD, trei a avut până ieri, trei mandate, a intrat în al patrulea. Se înțelege bine cu cei de acolo și e născut acolo. Eu, care vin din alte meleaguri, să vin să-l demontelez așa, dintr-o dată, nu e ușor…
În programul nostru ne-am gândit la participarea consătenilor la ședințele de consiliu local. Eu, dacă preluam primăria, primul lucru era să construim o căsuță poștală la care consătenii depuneau cererile cu problemele care îi deranjează. Noi, la rândul nostru, înainte de fiecare ședință, le adunam și îi invitam să participe.
Am câștigat o experiență, pentru că eșecurile ne învață, ne întăresc. Nu renunț, rămân lângă domnul Victor Ponta, continui lupta”, a declarat Raymond Eminga, conform Digi24.
Conform rezultatelor parţiale, Raymond Eminga a adunat mai puţin de 100 de voturi, spre deosebire de contracandidatul său din partea PSD, Dumitru Preda, care a ieşit primar cu peste 1.300 de voturi.
Citeşte şi: ALEGERI LOCALE 2020, rezultate parţiale (94%)- Bucureşti: Nicuşor Dan – 42,75%, Gabriela Firea – 38%
Eminga Raymond provine din Congo. La vârsta de 23 de ani, a venit în România pentru studii şi spune că „a stat mai mult în România decât în Congo”. După ce a obţinut cetăţenia română, s-a implicat în viaţa comunităţii din din Buturugeni, județul Giurgiu. Acolo şi-a cumpărat o casă bătrânească şi oferă „meditații gratis la limba franceză pentru copiii din sat”, notează sursa citată.
Eminga a mărturisit că a decis să se implice şi în politică pentru că vrea „să contribuie cu idei bune”. Raymond Eminga a fost membru PSD Giurgiu, dar a intrat în Pro România în 2019.