Proiectul a fost gândit ca reacţie la „creșterea numărului de riscuri la adresa vieții și sănătății populației, mediului înconjurător, precum și apariția unor riscuri noi, generate îndeosebi de schimbările climatice și de diversificarea activităților economice care utilizează, produc și comercializează substanțe/materiale periculoase”.
Acest proiect va fi finanţat din fonduri UE prin intermediul Programului Operațional Infrastructură Mare (POIM) 2014-2020, Axa prioritară 5, Obiectivul Specific 5.2. – Creșterea nivelului de pregătire pentru o reacție rapidă și eficientă la dezastre a echipajelor de intervenție, conform profit.ro.
„Reducerea timpilor de intervenție și dobândirea abilităților specifice de intervenție prin edificarea în localitatea Popești Leordeni a unui complex modern de pregătire multidisciplinară/multisectorială, prevăzut cu toate dotările și utilările conexe necesare funcționării acestuia, destinat pentru: (1) pregătirea de specialitate și de tip integrat, a lucrătorilor SPP (pentru diverse scenarii de intervenție pe timpul misiunilor de asigurare a protecției demnitarilor români și străini pe timpul prezenței în România, de asigurare a pazei sediilor de lucru și a reședințelor acestora); (2) punerea la dispoziția altor autorități cu rol principal și secundar, a unor facilități și capabilități suplimentare/complementare de pregătire specifică; (3) edificarea unei capabilități de pregătire integrată, care să permită pregătirea comună, transferul de cunoștințe între autorități, desfășurarea unor exerciții integrate de tip multirisc, atât la nivel de execuție, cât și de comandă a acțiunilor”.
Contractul e estimat la peste 148 de milioane de lei.