Trucuri ca să nu mai fii moleşită după masa de prânz:
Mănâncă câte puţin şi des. Este ideal să ai trei mese principale pe zi la care să mănânci porţii mici şi încă două gustări sănătoase între ele.
Mai uşor cu carbohidraţii! Încearcă să consumi carbohidraţi complecşi care se găsesc în cereale integrale, legume şi fructe, dar limitează consumul alimentelor bogate în amidon, cum ar fi cartofii, porumbul, orez, paste, fasole boabe.
Nu consuma carbohidraţi împreună cu proteine (paste cu carne, cartofi cu carne, pâine cu carne), deoarece este una dintre combinaţiile care te va trimite instant la somn.