Prietenul de-o viaţă al lui Şerban Ionescu a vorbit despre ultimele dorinţe ale actorului.
„Una a fost să nu moară nedivorţat, cealaltă să nu mai vorbim de rău căsnicia lui„, a declarat, la o emisiune Tv, Mircea Mihăilă, prietenul lui actorului.
Mihăilă spune că lui Şerban Ionescu nu i s-a pus niciodată diagnosticul greşit, dar admite totuşi că au fost şi greşeli medicale în cazul artistului.
„I s-a întrerupt tratamentul de SLA, i s-a făcut cel pentru bolerioză cu toate că cele două nu erau incompatibile. Asta a fost soarta”, a adăugat Mircea Mihăilă.
Prietenul artistului spune că Şerban Ionescu a fost lucid până în ultima clipă a vieţii şi chiar a povestit una din ultimele sale glume pe care i-a făcut-o lui Ion Caramitru: „Măi Pino termină mă o sală din aia ca să ai unde să mă depui”, spunea actorul.
Prietenul lui Şerban Ionescu a mai spus că actorul şi-a dorit enorm să-i ajute pe cei care suferă de aceeaşi boală ca şi el şi a dorit ca după moartea sa, toată aparatura cumpărată pentru a-l vindeca să fie donată.