Hrănirea porumbeilor pe stradă, interzisă în Timişoara. Proiectul de lege a fost adoptat în Consiliul Local. Astfel că, cei care încalcă legea riscă să fie amendaţi.
Cel care a iniţiat proiectul privind interzicerea hrănirii porumbeilor pe spațiul public este Rodica Militaru, consilier USR-PLUS. În timpul dezbaterii publicie, aceasta a declarat că cei mai mulţi dintre cetăţeni au fost de acord cu interzicerea hrănirii păsărilor.
La rândul lui, primarul Dominic Fritz a precizat că acest proiect este un prim pas în rezolvarea problemei cu porumbeii, urmând să fie luate măsuri suplimentare. Iniţial va fi demarată o campanie de informare, apoi vor fi date avertismente, după care cei care încalcă legea vor primi amenzi cuprinse între 100 și 200 de lei.
Proiectul a iscat controverse în consiliul local. Daniela Mariș, consilier local PNL, nu a fost de acord cu interzicerea hrănirii porumbeilor și a propus să fie căutate alte soluții pentru alungarea acestora din centrul orașului.
”Sunt un simbol al nostru până la urmă. Copiii sunt obişnuiţi să meargă în centru să hrănească porumbeii. Va fi foarte greu să dezobişnuim acest lucru. Sunt de acord că sunt în număr foarte mare şi fac pagube clădirilor, dar cred că nu este o soluţie să îi înfometăm.
Riscăm să devină violenţi pentru că ei îşi vor căuta hrana. Riscăm chiar să stăm la terasă şi să ne ia mâncarea din faţă sau copiilor să le smulgă din mână un corn, de exemplu. Nu putem fi atât de radicali”, a declarat Daniela Mariș, în cadrul ședinței consiliului local, citată de adevarul.ro.