Deputatul USR PLUS Iulian Bulai îl critică pe premierul Florin Cîțu pentru intenția de a introduce pe ordinea de zi a ședinței Guvernului programul Anghel Saligny: „ e deja demodat, e la modă acum”. “ e deja demodat. e la modă acum”, scrie pe Facebook Iulian Bulai.
El amintește că PNDL trebuie avizat de Ministerul Justiției și Ministerul de Finanțe. „În plus trebuie să conțină criterii clare de alocare. Nu șpăgi pentru clientela locală abonată la banul public. PNL trebuie să înceteze să se comporte ca un adolescent rebel. La 150 de ani vechime mă așteptăm la mai multă cumpătare și înțelepciune. Avem o țară de guvernat împreună”, conchide Bulai.
Ședința Guvernului de miercuri a fost suspendată din cauza intenției premierului Florin Cîțu de a introduce pe ordinea de zi suplimentară programul „Anghel Saligny”, în ciuda opoziției reprezentanților USR PLUS.
Şedinţa de Guvern a fost supendată temporar miercuri după ce premierul Florin cîţu a încercat să introducă pe ordinea de zi suplimentară programul Anghel Saligny dedicat comunităţilor locale, respectiv primăriilor, ceea ce a provocat nemulţumirea USR PLUS.
Nu a fost singurul parlamentar USR-PLUS care a reacţionat dur după scandalul din Guvern.
„Rușine, Florin Cîțu! Rușine, PNL!
Căpătuială pe bani publici și clientelism demne de PSD. Nu aceștia sunt partenerii de guvernare cu care putem schimba România.
Se forțează, în ciuda opoziției USR PLUS, adoptarea PNDL 3 in Guvern, fără avizul Ministerului Justiției.
Din păcate, se dovedește că am avut dreptate când am avertizat că PNL nu are nicio voință politică pentru reformele fundamentale.
Nu se mai poate continua așa”, a scris şi Mihai Poliţeanu.
https://www.facebook.com/politeanu/posts/4591144350949125