Mai mult decât atât, primarul Sectorului 1 cere şefului PNL Bucureşti explicaţii pentru modul în care consilierii liberali ”sabotează partenerii de guvernare şi cetăţenii”.
”Consilierii PNL Sector 1 nu au votat în şedinţa Consiliului Local de astăzi protocolul dintre Primăria Sectorului 1 cu Compania Romprest, protocol prin care operatorul de salubritate a acceptat toate condiţiile noastre pentru care ne-am luptat în ultimele 10 luni şi s-a angajat să avem un sector curat fără întreruperi, fără frecvenţe fictive şi fără facturi supraevaluate. Acest protocol a fost agreat de părţi în urma discuţiilor de la Prefectură”, afirmă, miercuri, Clotilde Armand.
Edilul mai spune că Romprest acceptă reducerea costurilor, de la 240 de milioane de lei la 125 milioane, dar PNL Sector 1 nu.
”Iresponsabilitatea conducerii PNL Sector 1 trebuie să fie discutată în coaliţie şi îi solicit public preşedintelui PNL Bucureşti să ofere explicaţii bucureştenilor pentru felul în care filiala PNL Sector 1 sabotează partenerii de guvernare şi cetăţenii. Nu este prima dată”, a mai transmis primarul.
Acordul între Primăria Sectorului 1 şi compania Romprest privind asigurarea serviciilor de salubritate a fost semnat, vineri seară, la Prefectura Capitalei.
Clotilde Armand acuză că PNL nu a votat protocolul cu Romprest pentru reducerea costurilor. Clotilde Armand a anunțat, vineri seara, că a fost semnat protocolul cu Romprest, fiind acceptate toate condițiile municipalității, astfel că vor fi plătite 49 de milioane de lei pentru cinci luni.
„Acum a fost semnat la Prefectura un acord între Sectorul 1 şi firma de salubrizare, care se încadrează în bugetul disponibil şi asigură serviciile de salubrizare la un nivel optim. A fost dificil să ajungem aici, dar este important pentru noi ca interesul cetăţenilor să fie respectat”, au transmis, vineri seară, reprezentanţii Prefecturii Capitalei.
„În urmă cu câteva minute s-a semnat protocolul Primăriei Sectorului 1 cu Compania Romprest. Operatorul de salubritate a acceptat toate condiţiile noastre pentru care ne-am luptat în ultimele 10 luni. Fără frecvenţe fictive, fără facturi supraevaluate! Vom avem un Sector curat. Am redus frecvenţele inexistente, banii economisiţi se vor duce în investiţii”, a arătat şi primarul Sectorului 1, Clotilde Armand, pe Facebook.