„Avem deja 600 de persoane (în ATI – n.r.). În ultima informare pe care o aveam, aveam ca număr de paturi disponibile 860. Aș vrea cât mai repede să revenim la 1.600 de paturi disponibile pentru secțiile ATI”, le-a spus, duminică, premierul Florin Cîțu prefecților.
Premierul le-a mai spus prefecților să îi aducă la cunoștință dacă este nevoie de intervenția sa, însă a precizat că știe foarte bine că se poate ajunge foarte repede la 1.600 de paturi, câte au fost în timpul valurilor anterioare de COVID-19.
„Aș vrea să îmi spuneți cum și când se va ajunge acolo ca să nu fim luați pe nepregătite”, a mai spus Florin Cîțu.
Numărul persoanelor infectate cu coronavirus continuă să se mențină extrem de ridicat. Potrivit celor mai noi date, în ultimele 24 de ore, nu mai puțin de 2,255 de persoane au fost depistate pozitiv cu coronavirus.
Până astăzi, 12 septembrie, pe teritoriul României au fost confirmate 1.120.804 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).
1.065.710 pacienți au fost declarați vindecați.
În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 2.255 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.
Până astăzi, 34.990 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.
În intervalul 11.09.2021 (10:00) – 12.09.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 29 de decese (18 bărbați și 11 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Bacău, Bihor, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Maramureș, Mehedinți, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Teleorman, Timiș și Vaslui.
Dintre cele 29 de decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 de ani, 3 la categoria de vârstă 40-49 ani, 3 la categoria de vârstă 50-59 ani, 4 la categoria de vârstă 60-69 ani, 10 la categoria de vârstă 70-79 ani și 8 la categoria de vârstă peste 80 ani.
28 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități.
Nu sunt raportate decese anterioare intervalului de referință.
În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 4.813. Dintre acestea, 600 sunt internate la ATI.
Din totalul pacienților internați, 141 sunt minori, 132 fiind internați în secții și 9 la ATI.