Sorin Cîmpeanu: 10.000 de elevi s-au vaccinat anti-COVID în ultimele 10 zile

Comitetul Naţional de Coordonare a Vaccinării anti-COVID - 177.801 de persoane din categoria de vârstă 12- 19 ani s-au vaccinat, majoritatea având deja schema completă. Cei mai mulţi vaccinaţi, în Bucureşti
Filip Stan
13 sept. 2021, 10:56
Sorin Cîmpeanu: 10.000 de elevi s-au vaccinat anti-COVID în ultimele 10 zile

Ministrul Educaţiei Naţionale, Sorin Cîmpeanu, anunţă că 10.000 de elevi s-au vaccinat anti-COVID în ultimele 10 zile, el afirmând că 61% dintre angajaţii din sistemul de educaţie sunt de asemenea vaccinaţi, Cîmpeanu afirmă că speră ca procesul de imunizare să continue după deschiderea anului şcolar.

„Astăzi pot începe şcoala cu prezenţă fizică 99,7% din cei aproape 3 milioane de elevi şi preşcolari. Este un lucru extrem de important, demonstrează înţelegerea importanţei şcolii”, a afirmat ministrul Educaţiei luni, la ceremonia de deschidere a anului şcolar de la Liceul Tehnologic Carol I din comuna prahoveană Valea Doftanei.
El a făcut apel la responsabilitate în ceea ce priveşte respectarea regulilor de prevenire a răspândirii SARS-CoV-2, în aşa fel încât şcolile să poată rămâne deschise „o perioadă cât mai lungă” de timp şi să fie astfel evitate pierderile înregistrate în anul şcolar anterior.

Prima zi de şcoală. Klaus Iohannis: Menţinerea şcolilor deschise cu prezenţa fizică depinde de responsabilitatea fiecăruia dintre noi

Sorin Cîmpeanu a amintit „cu satisfacţie” că 61% din personalul din învăţământ s-a vaccinat anti-COVID, el spunând că aceasta este cea mai numeroasă categorie profesională vaccinată şi că  „este nevoie să continuăm acest proces”
„În ultimele 10 zile s-au vaccinat 10.000 de elevi, am depăşit pragul de 15% proporţia elevilor vaccinaţi. Una din trei persoane vaccinate în ultimele zece zile la nivel naţional cu vaccinul Pfizer este elev”, a anunţat ministrul.

Comitetul Naţional de Coordonare a Vaccinării anti-COVID – 177.801 de persoane din categoria de vârstă 12- 19 ani s-au vaccinat, majoritatea având deja schema completă. Cei mai mulţi vaccinaţi, în Bucureşti

Un număr de 177.801 de persoane din categoria de vârstă 12- 19 ani s-au vaccinat, majoritatea având deja schema completă, anunţă Comitetul Naţional de Coordonare a Vaccinării anti-COVID, care precizează că cei mai mulţi copii şi adolescenţi vaccinaţi sunt din Bucureşti, urmat de judeţele Cluj, Iaşi, Constanţa şi Timiş.

Prima zi de şcoală 2021. Reguli stricte pentru nou an şcolar: mască obligatorie, distanţare fizică, fără părinţi în şcoli

Potrivit datelor centralizate de INSP până la 9 septembrie, până acum au fost vaccinate cu cel puţin o doză 177.801 persoane din categoria de vârstă 12-19 ani, din care 147.340 au deja schema completă, precizează Comitetul de Coordonare a Vaccinării anti-COVID.

Clasamentul în funcţie de numărul persoanelor din categoria de vârstă 12-19 ani include, pe primul loc Bucureştiul – 26.168 persoane, urmat de Cluj – 11.121 persoane,  Iaşi – 8.730 persoane, Constanţa – 7.495 persoane, Timiş – 7.241 persoane.

DailyBusiness
Salarii explozive în România! Joburi de peste 10.000 lei pe lună și oportunități uriașe pentru câteva domenii în creștere
Spynews
Anunț ANM de ultimă oră! A fost emis cod galben de vreme severă. Zeci de județe, sub atenționare
Bzi.ro
Loredana Groza s-a sărutat cu un cal! Ipostază șocantă a devenit virală! – FOTO
Fanatik.ro
Afacerea cu care Florin are mare succes în Romania, după ce a stat 14 ani în Italia. Din ce câștigă bani frumoși astăzi
Capital.ro
Anunțul serii despre Ion Iliescu. Ce se va întâmpla cu fostul președinte al României
Playtech.ro
Cum trebuie reglată tetiera din maşină pentru a te proteja în caz de accident. Prea puţini şoferi ţin cont
DailyBusiness
Busu, la un pas de moarte. Cine l-a salvat pe prezentatorul de la Pro TV: „Mi-a rupt cinci coaste și îi mulțumesc”
Adevarul
PSD sună mobilizarea pentru Crin Antonescu cu previziuni sumbre: ieșirea de la guvernare, primari aleși în două tururi și posturi tăiate SURSE
wowbiz.ro
Regele Charles, la spital! Palatul Buckingham a făcut anunțul cu privire la starea de sănătate a monarhului
Spynews
Insula din Grecia perfectă pentru familii. Priveliștile sunt spectaculoase, iar apele calme sunt ideale pentru înotătorii începători
Spynews
Cine sunt și cum arată surorile lui chef Alexandru Sautner. Doina Militaru și Cristina Iacob au gătit pentru jurați și au primit cuțitul de argint
Evz.ro
Zodiacul iubirii pentru aprilie. Plăceri senzuale și ispite noi. Nu toate semnele vor rezista tentațiilor
Ego.ro
Dana Budeanu... abia o mai recunoști! Cum arăta vedeta acum 15 ani
Prosport.ro
FOTO. Îi face concurență celei mai frumoase femei din lume
kanald.ro
La ce sumă a ajuns pensia minimă în aprilie 2025, după indexarea de 10%
Cancan.ro
A MURIT Adrian Postelnicu, viceprimarul comunei Lespezi Avea doar 36 de ani 😢
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Dezvăluire incendiară despre Călin Georgescu. S-a aflat totul abia acum: I-a plăcut de el...
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume s-a iubit cu colega ei
stirilekanald.ro
A murit! Fiica sa a făcut anunțul cutremurător
Florin Busuioc, internat de urgență la spital: „A fost o formă urâtă de gripă, m-a dărâmat complet”
MediaFlux
E decis să se retragă din cursa prezidențială. Candidatul care e dispus să cedeze
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Cum a rămas Vladimir Putin fără vodca lui preferată: povestea unei bătălii legale orchestrate la București