Membrii Consiliului Local din Bran sunt de acord cu proiectul în proporţie de 90% şi spun că aceasta este dorinţa locuitorilor comunei, dar realitatea este că mulţi dintre aceştia nu vor să suporte zgomotul şi mizeria cauzate de aceste lucrări chiar lângă casele lor. Cel mai grav în acest caz este faptul că autorităţile locale au folosit poştaşul din localitate pentru a strânge semnături în sprijinul proiectului.
„Este drum național, DN 73 și poziționarea acestui supermarket va îngreuna circulația. Sunt 3 intersecții, nu una. Cum o să dirijeze circulația? Au înștiințat ei oare Poliția, pe cei de la Drumuri și Poduri și să ne spună cum o să rezolve această situație? Nu există nicio rezolvare”, a povestit cu lacrimi în ochi, pentru Evz, doamna Elena, o femeie care spune că vrea să-și trăiască liniștită bătrânețea nu să se trezească de zgomotul infernal al mașinilor care vor veni să facă aprovizionarea supermarketurilor.
„Bran-ul este un brand. Turiștii nu au nevoie de supermarket când vin la noi. Tot ce este supermarket în țări civilizate se face la intrarea unei comune, unui oraș, nu în buricul târgului. Unde s-a mai pomenit așa? Nu e adevărat că nu ar avea unde să construiască în altă parte. Are de la benzinărie în jos, teren cât cuprinde. Vor musai aici. Nu spun că nu ar fi bine să se construiască un supermarket, dar nu aici. Au teren la ieșire. Plus că aici e un teren de 8000 și ceva metri pătrați. Puțin la ceea ce vor ei să construiască”, a mai adăugat ea.
„Niciodată în mod legal, pe drumurile naționale europene, cum este DN 73, nu va putea fi cale de acces, pentru că în primul rând nu există canalizare și din cauza aceasta nu se poate da aviz”, a declarat şi S.P,care a preferat să se prezinte astfel pentru a-și proteja identitatea.
Nemulţumirea oamenilor vine şi din faptiul că unul dintre cei care au pus umărul pentru ca proiectul să obţină aprobarea a fost chiar poştaşul comunei.
„Cum justifică conducerea primăriei noastre implicarea poștașului de a se ocupa personal să facă un tabel cu 5-600 de semnături din toată zona, cu oameni care, bineînțeles, își dau acceptul ca acest supermarket să se construiască. Cine l-a plătit? Este ceva custut cu ață albă. Nu cred că poștașul, care trebuie să aducă pensia, scrisorile, a umblat de nebun pe toate dealuri, o lună întreagă, să strângă semnăturile astea. Unde ?”, a declarat doamna Elena.
Poştaşul Dan Todor se justifică şi spune că, de fapt, majoritatea concitadinilor sunt de acord cu construcţia supermarketului.
„Vreau să vă spun că eu sunt în asentimentul oamenilor fiind în mijlocul lor pentru că 80% din populația Bran-ului este de acord cu construirea acestui supermarket. Trei-patru familii ar vrea să stopeze concurența. Au magazine pe DN 73 lângă castelul Bran și vor să facă cum făceau înainte boierii. Să nu mai dea voie la altcineva, numai ei să fie pe piață. Nu se mai poate.
Eram în concediu de odihnă, lucru ce mi-a permis să iau legătura cu cetățenii. Vă spun din suflet, să nu amestecăm problemele de serviciu cu acest sondaj. În concediu de odihnă, dacă vreau să merg în Miami, mă duc în Miami, dacă vreau să fac un sondaj pe teren, fac un sondaj”,a spus bărbatul pentru sursa citată, încercând să explice că în timpul liber nu mai are calitatea de poștaș, ci e doar un simplu cetățean.