Medicul Octavian Jurma cataloghează ca fiind greşită decizia de a condiţiona deschiderea școlilor prin gradul de vaccinare a personalului. Măsura va alimenta învrăjbirea socială și va afecta din nou încrederea in procesul de vaccinare, spune medicul.
„Au distrus din nou campania de vaccinare și certificatul verde, pregătiți-vă să o luăm de la capăt.(…) Aruncând acest criteriu, perfect arbitrar, de 60% dintre profesori și personal vaccinați doar ca pretext pentru a ignora situația epidemiologică, Președintele aruncă securea războiului în sânul societății civile de parcă nu am fi suficient de divizați.
Acum e vină profesorilor că nu se deschid școlile. Ei au devenit inamicul numărul 1 din cauza cărora școala nu se poate deschide, nu incompetența și neglijență voastră. Am terminat cu demonizarea medicilor și acum a venit rândul profesorilor. Ce să facem? Ar trebui ca părinții să fugărească profesorii cu furcile pe stradă că se se vaccineze? Să ne transferăm copiii în școlile vaccinate?”, se întreabă medicul.
Octavian Jurma combate chiar și fundamentul științific al măsurii, afirmând că 60% din personal vaccinat reprezintă cel mult 30% din comunitatea școlii respective, deci prea puțin pentru a bloca răspândirea virusului.
„Efectul psihologic însă este imens pentru că obligația de vaccinare nu este inclusă în ordin, doar invitația la ura și resentimente”, susține Octavian Jurma.
Octavian Jurma a afirmat că ne aflăm într-o perioadă de scădere accelerată a numărului de cazuri de infectare cu coronavirus, însă numărul deceselor va continua să fie ridicat. Medicul crede că, la jumătatea lunii noiembrie, se va ajunge la sub 5.000 de cazuri pe zi, acesta fiind ”pragul de suportabilitate al spitalelor”. Epidemiologul crede că, dacă se respectă regulile, de sărbători se va ajunge la o rată de infectare de sub 1,5 la mie.
”Este incontestabil că ne aflăm într-o faza de scădere accelerată a numărului zilnic de cazuri. În acest ritm vom coborî oficial sub 10.000 de cazuri pe zi încă din această săptămâna şi sub 5.000 de cazuri pe zi la mijlocul lunii noiembrie. Coborârea sub pragul de 5.000 de cazuri pe zi este importantă pentru că este pragul de suportabilitate COVID-19 al spitalelor din România”, a scris pe Facebook Octavian Jurma.