De pe patul de suferinţă, poliţista şi comisarul Barbu fac noi acuzaţii. Urmăriţi un material filmat cu o cameră ascunsă.
O găsim pe poliţista care pretinde că a fost violată în repetate rânduri de şeful ei într-o rezervă a secţiei „Ginecologie” de la Spitalul Judeţean din Slatina.
„M-a tras de păr, m-a bătut. Acum soţul meu face unele legături. Veneam bătută, lovită pe la picioare, pe mâini şi spunea:”nu aveai loviturile astea pe tine!” Şi eu nu îi spuneam. Spuneam: „m-am lovit în fişet sau în uşă. Sau m-am lovit în colţul de la birou. ” Se încearcă prin toate metodele să fiu discreditată. Se spune că toată vina e a mea, că eu am fost, eu am vrut să fac, eu m-am dus cu nu ştiu ce intenţie, care mi se par nişte lucruri absurde. Sunt şi eu poliţistă, ştiu despre ce e vorba. Credeţi-mă că în momentul în care m-am dus acolo am pus în calcul faptul că sunt într-un loc public (…) Nu a păţit niciodată nimic. (…) A fost avansat în grad. (…) Acum cred că ajunge ministru!”, a declarat poliţista pentru România TV.
Comisarul Barbu, şeful înjunghiat de poliţistă, e internat la secţia „Chirurgie toracică” de la etajul 2. Crede că suntem colegii lui de la „Protecţie Internă” şi ne roagă să-l ajutăm. Ne povesteşte şi el propria versiune a poveştii.
„Am simţit cald aici. Am apucat-o de cuţit şi de mână. I-am răsucit mâna la spate, m-a apucat cu dinţii de aici, de mână. Îmi pierdusem şi forţele dacă maţele îmi ieşeau! Vă spun sub jurământ: Să dea Dumnezeu să nu mă mai vedeţi niciodată! Să mă găsiţi mort dacă m-am gândit… Domnule, când venea cu actele la semnat lângă mine puţea! Domnule, mirosea! Era o femeie neîngrijită! Parcă e Dracu!” (…) Stătea numai în telefon cu bărbatul ei. Ăsta-i vizat de Poliţie, spărgător de apartamente. (…) La mine a ajuns cum a ajuns: că n-au primit-o pe la Slatina! (…) Tatăl ei fusese tot ofiţer,am înţeles că are un frate tot ofiţer, la SIPI, pe la Bucureşti (…) M-a sunat primul procuror adjunct de aici, de la judeţ, domnul Constantinescu, că ar fi rudă cu fosta grefieră şefă a Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie, doamna Brenciu. (…) Înscenează aceste lucruri să-i facă jocul acelui ofiţer de Poliţie care ne tot reclamă şi pe mine şi conducerea Inspectoratului: Popa Valentin. (…) Ne-a reclamat la DIICOT, la DNA…(…) Să-i curmezi viaţa unui om pentru o funcţie?!”, a declarat şi comisarul Barbu pentru România TV.