Miercuri dimineaţă, poliţista Melania Renghea, care susţine că ar fi fost violată de fostul său şef, comisarul Gheorghe Barbu, a fost chemată la locuinţa acestuia, din localitatea Bărăşti, judeţul Olt, pentru a participa la reconstituirea faptelor în dosarul în care femeia este acuzată de tentativă de omor.
La reconstituire, atât poliţista, cât şi comisarul Gheroghe Barbu au fost urcaţi într-o maşină, separat, fiecare relatându-le anchetatorilor versiunea despre modul în care ar fi avut loc agresiunea asupra poliţistului.
La un moment dat, poliţistei i s-a făcut în timp ce se afla în maşina avocatei sale şi aştepta să se termine reconstituirea, fiind solicitată intervenţia unei ambulanţe.
Femeia, care este însărcinată în luna a cincea, a fost transportată la spitalul din Balş, fiind în stare stabilă.
În 26 decembrie, poliţista Melania Renghea de la Poliţia Balş şi fostul său superior Gheorghe Barbu au ajuns la spital după ce femeia, care susţine că poliţistul ar fi violat-o, l-a înjunghiat pe acesta de mai multe ori în abdomen.
Comisarul Gheorghe Barbu din cadrul Secţiei de Poliţie Balş a fost înjunghiat de mai multe ori în abdomen şi la picioare de către Melania Renghea, în vârstă de 27 de ani. Femeia a lucrat în cadrul Secţiei Balş, comuna Bobiceşti, care intră în subordinea comisarului Barbu, iar în urmă cu câteva luni a solicitat şi obţinut mutarea la Secţia de Poliţie din localitatea olteană Brâncoveni.
Potrivit anchetatorilor, femeia a fi mers cu autoturismul său în Morunglav, localitatea de domiciliu a fostului său şef şi, sub pretextul că vrea să îi transmită un mesaj, l-ar fi chemat pe acesta în autoturismul său şi, în urma discuţiei cu acesta, l-ar fi înjunghiat, cel mai probabil, cu un cuţit, de mai multe ori în zona abdominală.
Soţul poliţistei, care este însărcinată, a susţinut încă de atunci că aceasta ar fi fost violată în trecut de către comisarul Gheorghe Barbu, la acea vreme şeful poliţistei.
Soţul femeii spune că a aflat de toată povestea abia în 22 decembrie şi că a încurajat-o pe aceasta să depună plângere, lucru care s-ar fi petrecut în data de 24 decembrie, la DIICOT Craiova.
Şeful DIICOT Craiova, Adrian Glugă, a declarat corespondentului MEDIAFAX că în cuprinsul plângerii depuse de poliţistă sunt menţionate nume de la vârful Poliţiei Olt.
Astfel, în plângerea depusă de femeie, pentru viol şi şantaj, sunt menţionate numele şefului Poliţiei Balş, Ion Şotea, al şefului Inspectoratului de Poliţie Olt, Ion Voicu şi al prim-procurorului Parchetului de pe lângă Judecătoria Balş, la care Barbu ar fi dus-o pe poliţistă pentru a întreţine relaţii sexuale cu ei.
În acest caz DIICOT şi-a declinat competenţa către Parchetul Curţii de Apel Craiova.
După acest caz au ieşit la iveală mai multe probleme la Poliţia Judeţeană Olt, unde conducerea MAI declanşase verificări încă din toamnă în legătură cu organizarea în aprilie 2010 a unui concurs pentru ocuparea funcţiei de şef al Poliţiei Drăgăneşti-Olt – concurs la care şeful Poliţiei Balş a avut calitatea de membru al comisiei -, existând suspiciuni de fraudare a examenului.
În urma controlului MAI, şeful Poliţiei Olt, cei doi adjuncţi ai acestuia şi opt ofiţeri au ajuns să fie cercetaţi preaalabil pentru management defectuos.
În cadrul anchetei declanşate la Poliţia Olt şi în urma scandalului sexual în care poliţista Melania Renghea l-a acuzat pe fostul ei şef că a violat-o şi chiar a plasat-o mai multor poliţişti, şeful Poliţiei Olt, Ion Voicu, a fost chemat, la Comisia de disciplină a MAI, unde ar fi urmat să fie audiat marţi, când a anunţat că nu va veni pentru că a intrat în concediu medical.
Ministrul de Interne, Radu Stroe, a declarat, marţi, că şeful IPJ Olt, Ion Voicu, nu vine la audieri pentru că a intrat în concediu medical, dar că acesta nu va mai lucra nicio zi în Poliţie după ce va veni prima zi la serviciu, precizând că nu credea până acum că în Poliţie există „atâta golănie”.
„Nu credeam că în Poliţia Română există atâta golănie. După ce acest om (comisar şef Ion Voicu, n.r.) s-a angajat în faţa secretarului de stat că se va prezenta la audieri, aflăm astăzi că şi-a luat concediu medical încă două săptămâni”, a spus ministrul.
Unul dintre adjuncţii şefului IPJ Olt, comisarul şef Valerian Iliescu, care trebuia să se prezinte şi el la Poliţia Română, a anunţat, la rândul său, că nu poate veni deoarece este în concediu medical. Totodată, celălalt adjunct al şefului IPJ Olt, comisarul şef Emilian Mladin, şi-a depus raportul de pensionare.