Medicii nu mai pot face nimic pentru copilul de 2 ani din Neamţ, bătut de părinţi. Micuţul a intrat în moarte cerebrală.
„După toate eforturile echipei medicale pacientul a fost declarat în moarte cerebrală. Avea fracturi vechi şi noi, necroză pe fesă, contuzii şi echimoze, dar şi contuzie cerebrală şi hemoragie intracerebrală. Părinţii nu îşi pot da vreun acord pentru deconectarea de la aparatele de menţinere a funcţiilor vitale. Nu avem nicio posibilitate de a întrerupe conectarea de la aceste aparate. Depinde de resursele copilului în cât timp va surveni decesul”, a declarat managerul Spitalului de Pediatrie „Sf Maria” Alina Belu, citată de Agerpres.
Copilul de 2 ani şi jumătate a fost transferat la Spitalul de Pediatrie „Sf. Maria” din Iaşi de la un spital din judeţul Neamţ. Copilul fusese adus de un echipaj de ambulanţă, solicitat de mama micuţului. Pentru că au suspectat că micuţul a fost agresat, cadrele medicale au sesizat Poliţia. Când l-a găsit echipajul de pe ambulanța, copilul nici nu mai respira, dar a răspuns manevrelor de resuscitare. La spital, s-au descoperit pe corpul lui urme de violenţă vechi şi noi şi mai multe fracturi.
În urma verificărilor, poliţiştii au decis să-i reţină pe mama copilului, o femeie în vârstă de 20 de ani, şi pe concubinul acesteia, un bărbat în vârstă de 17 ani, care locuiesc în localitatea Urecheni, judeţul Neamţ. Ulterior, magistraţii de la Judecătoria Târgu Neamţ au decis arestarea lor preventivă pentru 30 de zile. Mama şi concubinul ei sunt cercetaţi de procurori pentru vătămare corporală şi rele tratamente aplicate minorului. Dacă va fi declarat decesul copilului, procurorii vor schimba şi încadrarea faptelor.
Vecinii mamei au declarat pentru Pro TV spun că tânăra nu și-ar fi dorit copilul, însă rudele ar fi convins-o să păstreze sarcina. Ea nu a ținut legătură cu tatăl copilului și în vara anului trecut l-a cunoscut pe băiatul de 17 ani, care i-a devenit iubit.
Protecția Copilului din Neamț s-a autosesizat în acest caz. Inspectorii spun că nu știau despre cazul acestei femei, pentru că ea venise recent din Bacău.