Românii care refuză salarii de 7.000 de lei. Angajatorii se plâng că nu mai au cu cine să muncească

În timp ce majoritatea românilor se plâng de salariile extrem de mici și că prețurile au explodat, muncitorii din domeniul agriculuii refuză salarii de zeci de mii de lei. Este vorba despre tractorişti. Fermierii spun că nu mai au cu cine să lucreze câmpurile.
Loredana Brumă
16 feb. 2022, 11:02
Românii care refuză salarii de 7.000 de lei. Angajatorii se plâng că nu mai au cu cine să muncească
Românii care refuză salarii de 7.000 de lei. Angajatorii se plâng că nu mai au cu cine să muncească

Românii care refuză salarii de 7.000 de lei. Este vorba despre tractorişti. Agricultorii români se plâng că se confruntă cu o criză de forţă de muncă, mai ales de muncă specializată.

Românii care refuză salarii de 7.000 de lei

Deşi tractoriştii au ajuns să aibă salarii de It-işti, fermierii găsesc tot mai greu oameni cu care să care manevreze utilajele de sute de mii de euro. Acum, tractoriştii trebuie să aibă cunoştinţe tehnice ridicate pentru a putea lucra pe utilajele de ultimă generaţia.

Citeşte şi Salariile tuturor românilor ar putea creşte. Soluţia lui Florin Cîţu prin care putem avea mai mulţi bani în buzunar

”La acest moment, un operator de utilaj, pentru că e mai potrivit aşa, decât tractorist, poate veni la costum, la cravată. Lucrul cu tractorul nu se face decât din partea electronică. Deci, îţi trebuie şi ceva cunoştinţe de IT, pentru că totul este din touchscreen, din butoane, ghidare prin satelit.

Spre exemplu, când pregătim patul germinativ, setăm viteza la 9 km/h.  Am dat punctul a, apoi, b, setăm o linie de ghidare, apoi dăm play. Viteza de deplasare pentru a semăna usturoiul se face cu 1,3 km/h, deci nu putem să mergem mai repede”, explică Valentin Jecu, unul dintre marii producători de usturoi din România, potrivit Adevărul.

Acesta este ajutat de un tânăr în vârstă de 26 de ani, recent întors din Franţa. Acolo câştiga peste 2.000 de euro însă a decis să revină acasă, după ce i s-a oferit un loc de muncă plătit cu peste 6.000 de lei.

„Acum se lucrează cu GPS, electronic, totul e cu autoghidare, pur şi simplu asişti şi urmăreşti tractorul. Mulţi fug de această meserie pentru că nu au încercat şi noutatea. Nu mai suntem în 2000, plini de praf. Totul a avansat, ai aer condiţionat în tractor”, spune tânărul în vârstă de 26 de ani.

Deşi se oferă salarii atractive, românii preferă să plece în străinătate pentru bani mai mult. Tot mai mulţi fermieri se plâng de lipsa forţei de muncă.

Citeşte şi Tichete de masă şi salarii fabuloase, pentru acest post de muncă. Românii fac coadă la angajari

„E greu să ţii pasul cu cei de afară, unde plătesc chiar şi 3.000-4.000 de euro în agricultură. Noi nu ne permitem, pentru că asta e situaţia în România. Am oameni de zece ani, dar e foarte greu să ţinem pasul cu salarizarea. Un om bine pregătit trebuie plătit foarte bine, dacă vrei să-l ţii aproape”, declară Georgian Calotă, fermier din Balta Albă.

Salariile pe care unii fermieri le oferă tractoriştilor pot conţine şi bonusuri în campanie, zile libere, bonuri de masă sau mese asigurate în timpul orelor de lucru.

 

DailyBusiness
Busu, la un pas de moarte. Cine l-a salvat pe prezentatorul de la Pro TV: „Mi-a rupt cinci coaste și îi mulțumesc”
Spynews
Anunț ANM de ultimă oră! A fost emis cod galben de vreme severă. Zeci de județe, sub atenționare
Bzi.ro
Loredana Groza s-a sărutat cu un cal! Ipostază șocantă a devenit virală! – FOTO
Fanatik.ro
De ce să nu arunci varza murată chiar dacă a trecut iarna. Ce poți să faci cu ea pe timp de vară
Capital.ro
România a pierdut cel mai mare artist. A fost o legendă. Rămâne veșnic în inimile românilor
Playtech.ro
Final de drum pentru Ion Iliescu! Anunţul a venit când nimeni nu se aştepta, situaţie critică pentru fostul preşedinte
DailyBusiness
Se schimbă data plății pensiilor în aprilie! Anunț oficial pentru toți pensionarii din România
Adevarul
PSD sună mobilizarea pentru Crin Antonescu cu previziuni sumbre: ieșirea de la guvernare, primari aleși în două tururi și posturi tăiate SURSE
wowbiz.ro
Regele Charles, la spital! Palatul Buckingham a făcut anunțul cu privire la starea de sănătate a monarhului
Spynews
Insula din Grecia perfectă pentru familii. Priveliștile sunt spectaculoase, iar apele calme sunt ideale pentru înotătorii începători
Spynews
Cine sunt și cum arată surorile lui chef Alexandru Sautner. Doina Militaru și Cristina Iacob au gătit pentru jurați și au primit cuțitul de argint
Evz.ro
Vacanța, un lux în 2025. Românii vor plăti mai mult și în Bulgaria
Ego.ro
Dana Budeanu... abia o mai recunoști! Cum arăta vedeta acum 15 ani
Prosport.ro
FOTO. Îi face concurență celei mai frumoase femei din lume
kanald.ro
Pensii mai mari cu 200 de lei pentru acești pensionari! Sumele de bani vor fi livrate într-o săptămână
Cancan.ro
Nuntă secretă în politică! Fostul prim-ministru al României s-a căsătorit la Viena cu deputata care i-a furat inima
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Se schimbă data de expirare la permisul auto. Ordin UE pentru șoferii pensionari. Trebuie să reînnoiască
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume s-a iubit cu colega ei
stirilekanald.ro
Presimțirea sumbră a soției căpitanului Bătănoiu, comandatul de la manșa avionului prăbușit la Balotești
Florin Busuioc, internat de urgență la spital: „A fost o formă urâtă de gripă, m-a dărâmat complet”
MediaFlux
România ar putea rămâne în beznă de Paşte: Avertismentul Transelectrica
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Actriţa din piesa care a deranjat Biserica, ameninţată: Nu-mi venea să cred