Cei mai mulți localnici din această zonă a României și-au făcut o adevărată afacere din vânzarea de trandafiri care înfrumusețează locuri din toate coluțurile țării. Clienții cei mai loiali sunt marile lanțuri de hipermarketuri.
Tradiția de a cultiva trandafiri are o istorie de zeci de ani în localitatea Ciumbrud, din județul Alba. Se pare că oamenii de acolo aprovizionează 80-90% din piața de butași de trandafiri din țară. Vorbim de peste 70 de soiuri diferite pe care le cultivă pe zeci de hectare de teren.
Producția pe un hectar este de aproximativ 60.000 de plante, care se vând în cantități foarte mari, cu prețuri între 10 și 20 de lei. Producătorii susțin că trandafirii rămân o afacere bună pentru agricultură, iar profitul variază între 20 și 25% din investiția inițială. Florile dar şi dulceţurile şi siropurile făcute din petalele trandafirilor, se vând inclusiv în Polonia, Ungaria şi Italia, potrivit ziare.com.
Sunt grădini în care cresc peste 45 de soiuri de trandafiri pe un singur hectar. Priveliștea e de poveste, dealurile sunt în zeci de culori. Anual, pleacă circa două milioane de fire de trandafiri de la Ciumbrud. La finalul lunii iunie există și o sărbătoare a trandafirului în zona respectivă, numită Ziua Rozelor.
Activitatea aceasta s-a dezvoltat după 1990. Majoritatea locuitorilor din Ciumbrud trăiesc acum din vânzarea de trandafiri. Un agricultor din localitate a povestit cum a început această activitate.
„Aventura cu trandafiri a început în momentul în care am primit banii de «ordonanţă», de la fabrica la care lucram. Am mai pus şi ce am câştigat la muncă în străinătate, tot la altoit. I-am investit în portaltoi de trandafiri. Am început cu 5.000, apoi cu 10.000. Acum, produc peste un hectar de trandafiri, undeva la 150.000 de fire“, spune Iliu Csiki, unul dintre agricultorii din Ciumbrud. Bărbatul a dezvăluit că a apelat şi la fonduri europene în valoare de 25.000 de euro, din care şi-a cumpărat utilaje agricole, care să-i uşureze munca.
A început afacerea tatăl său, pe vremea comunismului. Atunci a învățat și el tot ce ține de trandafiri, „În grădina casei a fost prima şcoală. Produceam atunci în jur de 2.000 – 3.000 de butaşi. Cultivam la început o suprafaţă de 30 de ari de teren şi acum am ajuns la peste 10 hectare“.
La început familia lui avea 15 soiuri de trandafiri, iar acum a ajuns la peste 70. „Este o afacere rentabilă. Noi suntem generaţia a III-a, iar copiii noştri vor fi generaţia a IV-a care se ocupă de astfel de cultură. A fost un pic mai greu să cucerim piaţa. Avem produse de calitate şi cu un marketing bine gândit am reuşit să răzbatem, să ne dezvoltăm. Producţia de trandafiri şi pomi fructiferi dintr-un an ajunge în întreaga ţară, iar unele dintre soiurile de trandafiri sunt exportate în ţări ca Polonia şi Italia”, mai spune agricultorul de la Ciumbrud.
Citește și Părinţii vor putea angaja bonă în baza unui contract individual de muncă, fără agenţii