Boala pe care o are jumătate din populaţia lumii face ravagii şi în România

În fiecare zi, 1 din 6 oameni de pe planetă are dureri de cap. Jumătate dintre ei experimentează dureri suficient de severe pentru a fi considerate migrene. Durerile de cap pot fi foarte neplăcute și pot produce dizabilități.
Filip Stan
13 iun. 2022, 22:41
Boala pe care o are jumătate din populaţia lumii face ravagii şi în România

Jumătate din populația lumii suferă de dureri de cap. Unii oameni au dureri de cap din cauza stresului. Altele rezultă din utilizarea excesivă a medicamentelor precum analgezicele.

Cercetătorii au analizat 357 de articole științifice despre dureri de cap. O echipă de cercetare a ajuns la constatările prezentate mai sus printr-o analiză la scară largă a câteva sute de publicații. Revizuirea evidențiază cât de comune sunt problemele cu durerile de cap.

Boala care duce la moarte unui român la fiecare 30 de minute, depistată printr-o simplă examinare a ochilor
„Durerile de cap sunt o tulburare reală și extrem de frecventă. Afecțiunea este răspândită în țări de pretutindeni, deși pot exista diferențe”, spune Lars Jacob Stovner, profesor la Universitatea tehnică-științifică a Norvegiei.

Stovner și colegii săi au identificat 357 de articole publicate între 1961 și sfârșitul anului 2020.

Potrivit Medical Xpress, articolele au acoperit diferite țări și perioade de timp și au variat în abordările lor analitice.

Cu toate acestea, echipa de cercetare a reușit să analizeze datele pentru a explora prevalența tulburărilor de cefalee în întreaga lume.

Rezultatele, publicate în The Journal of Headache and Pain, indică faptul că mai mult de jumătate din populația lumii are o cefalee activă.

Confirmarea descoperirilor anterioare legate de cefalee

Existența durerilor de cap a fost notată acolo a existat un tip sau altul de cefalee în ultimele 12 luni. Analizele ulterioare au arătat că, în orice moment dat, ceva mai puțin de 16% dintre oamenii din întreaga lume au dureri de cap.

Variola maimuţei a ajuns în România. Dr. Adrian Marinescu, despre riscul unei epidemii: „Să fim prudenţi”
Deși multe dintre studii nu au raportat tipuri specifice de cefalee, cele în care a fost menționat tipul durerii au indicat că aproximativ 7% din populația globală suferă de migrene în orice moment și aproape 9% suferă de cefalee tensională.

Analiza a subliniat, de asemenea, că incidența durerilor de cap a variat în funcție de sex, 17% dintre femei suferind de migrene, în comparație cu 8,6% dintre bărbați.

Durerea de cap prelungită de-a lungul a 15 sau mai multe zile pe lună a fost, de asemenea, mult mai frecventă la femei.

Stovner spune că constatările generale sunt în concordanță cu estimările anterioare ale incidenței durerilor de cap, incluzând Studiul Global Burden of Disease.

Cele mai afectate de dureri de cap sunt persoanele cu vârstă de muncă

Stovner și colegii săi au descoperit anterior că migrenele sunt cauza principală de dizabilitate pentru persoanele cu vârste sub 50 de ani.

„O mulțime de alte dureri corporale cresc pe măsură ce ne apropiem de vârsta de pensionare. Migrenele și durerile de cap sunt cele mai răspândite în cei mai activi ani ai vieții noastre”, spune Stovner, care lucrează și la Campania globală împotriva durerilor de cap.

El adaugă că durerile de cap pot avea cauze multiple, de la genetica unui individ la stres, la problemele de somn și până la utilizarea excesivă a medicamentelor.

Stovner subliniază că există multe opțiuni pentru prevenirea tulburărilor de cefalee sau tratarea lor atunci când apar.

„Durerile de cap sunt ceva ce serviciile de sănătate trebuie să ia în serios. Trebuie să informăm publicul, factorii de decizie și serviciile de sănătate despre această uriașă problemă de sănătate publică.

Trebuie să punem în aplicare un sistem bun care să le ofere tuturor celor care suferă de aceste afecțiuni acces la un tratament bun, precum și cunoștințe care le permit să reducă cât mai mult posibil impactul negativ”, spune el.

DailyBusiness
România evită recesiunea în 2025, dar stă pe un butoi cu pulbere economic. Adrian Vasilescu (BNR): Trebuie să stăpânim inflația!
Spynews
Mutare neașteptată în scandalul dintre urmăritul internațional Horațiu Potra și fosta soție / Miza: averea de milioane!
Bzi.ro
Loredana Groza s-a sărutat cu un cal! Ipostază șocantă a devenit virală! – FOTO
Fanatik.ro
Singurul animal care vede mai multe culori decât omul. E o creatură bizară, dar care este și foarte inteligentă
Capital.ro
Doliu imens. S-a stins cea mai frumoasă femeie. A fost o stea a lumii: Eleganță, forță și frumusețe
Playtech.ro
Elena Udrea iese de închisoare! Adrian Alexandrov a făcut dezvăluirea bombă: 'O iau direct cu maşina'
DailyBusiness
Revoltă la ANL: Angajații acuză sabotaj guvernamental și cer stoparea reorganizării care lasă zeci de oameni pe drumuri!
Adevarul
Americanii se pregătesc pentru momentul în care haosul va cuprinde lumea
wowbiz.ro
Gică Hagi, în doliu! A făcut anunțul trist în urmă cu puțin timp
Spynews
Documente-bombă! Cum a încercat Honorius Prigoană să-și execute tatăl mort! Un singur detaliu i-a scăpat
Spynews
Când urmează să nască soția lui Adrian Velea. Prezentatorul de la Acces Direct și partenera lui vor deveni părinți de băiețel
Evz.ro
Schimbări legislative legate de telefoanele mobile. Sunt valabile pentru toți abonații
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
FOTO. O femeie e motivul pentru care fiii lui David Beckham nu-şi mai vorbesc
kanald.ro
Ajutorul social poate fi pierdut. Noi reguli în 2025
Cancan.ro
Dalida din Las Fierbinți a băut până nu a mai știut de ea. Și Scărlătescu s-a făcut PRAF
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Lumea a pierdut cel mai iubit actor. Ne-a sfâșiat trecerea sa în neființă: Nu eram pregătit să mor
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă gimnastă din lume, care a făcut o avere impresionantă, a luat decizia să se retragă. Cum va arăta viața ei
stirilekanald.ro
Detalii terifiante din vila în care românca Andreea Mottram a fost ucisă de fiica adoptată. Ce a găsit soțul româncei: În jurnal scria negru pe alb cât își detesta mama
Furtună POLARĂ în România, înainte de FLORII! Este URGIE în România!
MediaFlux
Trump a confirmat! Decizia momentului privind soldații din România
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
A fost lăsată de izbeliște Elena Lasconi de susținătorul din umbră?