România are o rată de recenzare de 83%. Şi dacă în judeţul Botoşani rata de recenzare este de 100%, în Bucureşti ritmul de recenzare este mult mai scăzut – 55,4%. Cu alte cuvinte, 1 din 2 bucureşteni nu a completat formularul de recensământ 2022.
Autorităţile locale vin cu măsuri de ultima oră în speranţa că tot mai mulţi bucureşteni se vor recenza până la 24 iulie.
Primarul Sectorului 6 Ciprian Ciucu a anunţat înfiinţarea a 30 de centre, puncte fixe de recenzare, în scoli, la metrou, în parcuri, mall-uri.
„Văzând că oamenii vin în continuare în număr mare, ne-am mobilizat peste weekend și deschidem centre noi, acum vom avea 30. Cu scaune, umbră, apă rece”, anunţa Ciucu, pe Facebook.
Citeşte şi: Recensământ 2022. Cum poți verifica dacă autorecenzarea s-a făcut cu succes
Noi puncte fixe de recenzare au fost amenajate în staţiile de metrou Militari şi Drumul Taberei. Sute de bucureşteni s-au aşezat la coadă încă de dimineaţă pentru a completa formularele. Cei mai mulţi se tem să nu fie amendaţi pentru că nu s-au recenzat.
Cei care refuză sau ignoră procesul de recenzare se pot trezi cu amenzi usturătoare. Cea mai mică amendă în acest caz este 1.000 de lei. Amenda maximă pentru cei care nu se recenzează este de 3.000 de lei.
Punctele fixe de recensământ în stațiile de metrou Militari şi Drumul Taberei vor funcționa până la finalul Recensământului în intervalul orar 9.00-21.00.