A murit unul dintre cei mai vechi primari din Bihor. Este vorba despre Balázsi Iosif, edilul din Şimian – judeţul Bihor, care conducea comuna de 30 ani și la ultimele alegeri nici nu a avut contracandidat. Decesul acestuia a fost anunţat de fiica lui.
„Cu inima grea vă informăm că, după o lungă luptă, tatăl meu Balázsi József, primarul comunei Şimian, ne-a părăsit pentru totdeauna”, a scris Balázsi Beáta, fiica primarului mort, potrivit ebihoreanul.ro.
Citeşte şi: Politician PSD din Bihor, mort după ce a căzut sub combina de recoltat
Primarul Balázsi Iosif va fi înmormântat în cursul zilei de duminică în cimitirul reformat al localităţii Şimian, din judeţul Bihor.
Balázsi Iosif a fost primar al comunei bihorene Şimian din partea UDMR, fiind ales prima oară în 1992. Potrivit sursei citate, în luna mai, Balázsi Iosif a căzut dintr-un pom în timp ce lucra. A fost dus iniţial la UPU a Spitalului Județean din Oradea, iar de acolo a fost transferat la Timișoara, pentru a fi operat, pentru că suferise o fractura de coloană vertebrală. S-a stins din viaţă vineri dimineață, în secția ATI a Spitalului Județean Bihor.
Citeşte şi: Subprefectul judetului Sălaj mort după ce un acoperiş luat de vijelie a căzut peste el