Președintele formațiunii de opoziție a făcut anunțul pe pagina sa de Facebook.
„În seara asta s-a produs inevitabilul: Virgil Popescu m-a blocat pe Facebook”, a transmis președintele AUR.
Simion susține că ultima dată l-a ridiculizat pe Virgil Popescu în secțiunea de comentarii a unui video la care președintele AUR a primit mii de aprecieri.
„Tot ce îi semnalasem înainte de blocare că avea 370 de vizualizări. Comentariul meu ii făcuse 2200…”, l-a mai înțepat Simion pe Popescu.
Anunțul liderului partidului conservator a provocat o mulțime de reacții în social media:
George Simion și societatea civilă pregătesc proteste antiguvernamentale de amploare în România. Evenimentul va avea loc pe data de 2 octombrie. Liderul AUR așteaptă zeci de mii de români în stradă.
Guvernul Ciucă sau cel puțin Virgil Popescu trebuie îndepărtat din funcție, susține liderul AUR.
„(…) Regimul Ceaușescu tăia curentul pentru a putea aloca energie pentru marile fabrici. La noi, pentru ce? Pentru bursa de la Viena, pentru Virgil Popescu?
Nu pot face mai mult cu 10% în Parlament, ați văzut ce s-a întâmplat cu legile justiției. Singura cale este o demonstrație mare, pașnică sper, nu cum se întâmplă acum la Baku, pentru a-l îndepărta pe Virgil Popescu de la Ministerul Energiei.
Vor ieși în stradă și pensionarii, am vorbit cu asociațiile. Sindicatele trebuie să se lămurească. Sindicatele din învățământ s-au retras în urma rușinii care s-a întâmplat în acest început de școală. Structurile de sindicat sunt funcționale. Nu prea mai văd sindicate în stradă”, a declarat Simion, la România TV.