Coaliţia Meloni a obţinut 44% din voturi! Ursula von der Leyen amenință iar că fondurile Italiei vor fi tăiate dacă la Roma va ajunge un Guvern de extremă dreaptă

Președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, se teme că Guvernul Italiei ar putea fi condus de extrema dreaptă și amenință că fondurile europene vor fi tăiate dacă vor avea un comportament deviant. Coaliţia de dreapta-extremă dreapta obţine 44% din voturile exprimate, arată rezultate aproape definitive.
Bianca Bocioacă
26 sept. 2022, 12:42
Coaliţia Meloni a obţinut 44% din voturi! Ursula von der Leyen amenință iar că fondurile Italiei vor fi tăiate dacă la Roma va ajunge un Guvern de extremă dreaptă

Ursula von der Leyen, președinta CE, a catalogat cu brutalitate alianța de extremă dreaptă  din Italia ca fiind „prietenii lui Putin” și speră că aceștia nu vor prezenta un comportament deviant în cadrul Uniunii Europene, aceștia urmând să fie supuși unor restricții dacă va fi cazul.

„Vom vedea. Dacă lucrurile o iau într-o direcție dificilă, și am vorbit despre cazurile Ungaria și Polonia, avem instrumente să reacționăm”, a declarat Ursula von der Leyen.

Extrema dreaptă a obţinut o victorie istorică în Italia, prin Partidul Fratelli d’Italia (FDI post-fascst) al lui Giorgia Meloni, care a obţinut în alegerile legislative de duminică, în coaliţie împreună cu Liga (extremă dreapta) a lui Matteo Salvini şi Forza Italia (FI, liberal) al lui Silvio Berlusconi,44% dintre voturile exprimate, potrivit unor rezultate anunţate de Ministerul italian de Interne.

Partidul Fratelli d’Italia al lui Meloni a obţinut 26,29% din voturie exprimate în alegerile de duminică, Liga lui Salvini 8,98%, iar Fora Italia a lui Berlusconi 8,26%, potrivit unor rezultate aproape definitive.

Partidul Democrat (PD, centru-stânga) a obţinut 19,12% din voturile exprimate, potrivit acestor rezultate, iar Mişcarea Cinci Stele (M5S, populişti) 15,26% – jumătate din scorul obţinut în alegerile legislative din 2018. Prezenţa la urne a atins un minim istoric de 64%.

Potrivit institutelor de sondare, alegătorii au stat acasă în semn de protest, dar şi pentru că sunt dezamăgiţi de înţelegerile din culise care au condus la formarea celor trei guverne de la ultimele alegeri legislative din 2018.

Giorgia Meloni urmează se devină prima femeie premier a Italiei.
Victoria sa a fost salutată de divverse partide populiste şi de extremă dreapta din Europa şi constituie o cotitură istorică.

Giorgia Meloni, liderul partidului Frăția Italiei, a câștigat între timpo alegerile și este foartte aproape de a deveni prima femeie prim-ministru din Italia.

Matteo Salvini, fost membru al Parlamentului European, a venit rapid cu o repllică pentru președinta CE, cerându-i demisia. „Ce este asta, o amenințare? Aroganță rușinoasă. Respectați votul, liber, democratic și suveran al poporului italian! Prietenii tuturor, valeții nimănui. Fie își cere scuze, fie demisionează”, a spus acesta pe contul său de Twitter.

Citește și: Exit poll alegeri Italia: Victorie clară a coaliţiei de dreapta a Giorgiei Meloni la alegerile legislative

Giorgia Meloni face apel la unitate după victoria în alegeri

Președinta partidului naționalist Frații Italiei, Giorgia Meloni, a declarat că italienii au acordat un mandat clar extremei drepte pentru a forma un guvern și face apel la unitate pentru a confrunta numeroasele probleme pe care Italia le are, conform Reuters.

„Dacă vom fi chemaţi să guvernăm această naţiune, o vom face pentru toţi italienii, cu scopul de a unii oamenii, de a exalta ceea ce îi uneşte mai degrabă decât ceea ce îi dezbină”, a declarat Meloni. „Nu vă vom trăda încrederea”, a mai spus aceasta.

„Istoria pe care am făcut-o astăzi. Această victorie este dedicată tuturor militanţilor, managerilor, suporterilor şi fiecărei persoane care – în aceşti ani – a contribuit la realizarea visului nostru, oferindu-şi sufletul şi inima în mod spontan şi dezinteresat. Celor care, în ciuda dificultăţilor şi a celor mai complexe momente, au rămas la locul lor, cu convingere şi generozitate. Dar, mai presus de toate, este dedicată celor care cred şi au crezut întotdeauna în noi. Nu vă vom trăda încrederea. Suntem gata să ridicăm Italia”, a scris aceast într-o postare pe Facebook.

Citește și: Cine este Giorgia Meloni, politicianul pe cale să devină prima femeie prim-ministru din Italia. Analiştii sunt îngrijoraţi: „La un secol după Mussolini, ea caută să ducă ţara înapoi la naţionalism”

 

DailyBusiness
Se schimbă data plății pensiilor în aprilie! Anunț oficial pentru toți pensionarii din România
Spynews
Tzancă Uraganu, momente de tandrețe, în mașină, cu Laura Vass! Cum i-au surprins la ceas de seară, paparazzii Spynews.ro
Bzi.ro
Loredana Groza s-a sărutat cu un cal! Ipostază șocantă a devenit virală! – FOTO
Fanatik.ro
Mașina specială care va fi lansată în curând în România. Puțini au auzit de acest brand
Capital.ro
Ordin UE. Kit de supraviețuire pentru 3 zile. Românii trebuie să pună și bani numerar deoparte
Playtech.ro
Cum se calculează pensia dacă ai contribuit în două țări diferite. Cât contează anii lucrați în străinătate
DailyBusiness
Ciocolata care i-a fascinat pe români după căderea lui Nicolae Ceaușescu revine la raft în România
Adevarul
Guvernul n-a renunțat la ideea de a trimite un emisar special în SUA. Cine e favorit SURSE
wowbiz.ro
Regele Charles, la spital! Palatul Buckingham a făcut anunțul cu privire la starea de sănătate a monarhului
Spynews
Jo susține că ar fi fost amenințată de Gheboasă: “Lasă că ne întâlnim noi…”. Motivul banal din care a început totul
Spynews
Horoscopul lunii aprilie, cu astrologul Remus Ionescu. Ce se întâmplă în viața fiecărei zodii
Evz.ro
Decizie cu impact major a Guvernului. Documentul care face dreptate pentru milioane de români
Ego.ro
Dana Budeanu... abia o mai recunoști! Cum arăta vedeta acum 15 ani
Prosport.ro
FOTO. Îi face concurență celei mai frumoase femei din lume
kanald.ro
A apucat doar să mai strige. Șeful Salvamont Predeal ar fi suferit un infarct după ce a fost atacat de urs chiar pe stradă
Cancan.ro
Văduva lui Silviu Prigoană, prima apariție publică de la moartea afaceristului! Unde a apărut Mihaela Botezatu
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Doliu național. Marele cântăreț a murit pe scenă: A fost vocea și inima acestor meleaguri
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume s-a iubit cu colega ei
stirilekanald.ro
GALERIE FOTO 30 de ani de la catastrofa aviatică de la Balotești. Cum e păstrată memoria victimelor la locul accidentului
Florin Busuioc, internat de urgență la spital: „A fost o formă urâtă de gripă, m-a dărâmat complet”
MediaFlux
Sondaj Verifield: Surpriza de pe locul 2 la prezidențiale. Pe cine ar vota românii
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Cifrele lui Nicușor spun lucruri trăsnite: ce facem, ne ducem după „fenta” cu Ponta?