Un băiat de 12 ani a fost găsit de către poliţişti la volanul unei maşini pe drumul comunal 101, din comuna Sălcuţa, judeţul Dolj. Autoturismul îi fusese încredinţat de către bunicul său, de 60 de ani. De altfel, bărbatul se afla alături de el în maşină.
„La volanul autoturismului, poliţiştii au identificat un minor de 12 ani, din localitate. De asemenea, în autoturism, pe locul din dreapta faţă, poliţiştii au identificat un bărbat de 60 de ani, din aceeaşi localitate, bunicul conducătorului auto.
Din cercetari, poliţiştii au stabilit că, anterior depistării, autoturismul ar fi fost condus de către de bărbatul de 60 de ani, iar la vederea echipajului de poliţie, cel în cauza i-ar fi solicitat nepotului său să treacă la volanul autoturismului”, se arată în comunicatul IPJ Dolj.
Poliţiştii au precizat că în urma cercetărilor au stabilit că bărbatul nu deţine permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule, iar autoturismul care a fost încredinţat nepotului său îi aparţine.
Atât băiatul de 12 ani, cât şi bărbatul de 60 de ani au fost testaţi cu aparatul alcooltest. În cazul băiatului de 12 ani rezultatul a fost negativ. Bunicul lui era însă beat. Bărbatul avea o concentraţie de 0,94 mg/l alcool pur în aerul expirat. Bunicul a refuzat recoltarea de probe biologice necesare în vederea stabilirii alcoolemiei.
Poliţiştii au întocmit dosar penal pentru comiterea infracţiunilor de conducerea unui vehicul fără permis, încredinţarea unui autoturism pentru a fi condus pe drumurile publice unei persoane despre care se cunoaşte ca nu deţine permis şi refuzul sau sustragerea de la recoltarea de probe biologice.