Tragedie în comuna Scânteia din judeţul Iaşi. O femeie s-a ales cu dosar penal pentru ucidere din culpă după ce şi-a accidentat mortal copilul de 2 ani. Micuţul se afla în curtea casei sale, iar femeia care tocmai venise acasă încerca să-şi parcheze maşina. Într-un moment de neatenţie, femeia l-a lovit pe copil cu maşina, rănindu-l grav.
Când a observat ce a făcut, femeia a sunat de urgenţă la 112 şi a cerut ajutor. Din păcate, cadrele medicale nu l-au mai putut salva pe copil de 2 ani.
„La data de 10 octombrie a.c., în jurul orei 11.40, o femeie din comuna Scânteia, județul Iași a sesizat faptul că, în timp ce efectua manevre de parcare a unei autoutilitare în curtea imobilului l-a acroșat pe fiul său, accidentându-l grav. Cadrele medicale sosite la fața locului au declarat decesul copilului”, a transmis IPJ Iaşi.
Citeşte şi: Accident grav pe DN 21. Sunt patru victime, elicopterul SMURD a preluat o fetiță de șapte ani aflată în comă
Trupul neînsuflețit al copilului accidentat mortal de mama lui a fost dus la Institutul de Medicină Legală Iași pentru necropsie.
Polițiștii ieșeni au deschis un dosar penal pentru săvârșirea infracțiunii de ucidere din culpă.